Trwa ładowanie...

Kontrole na stacjach paliw. W wielu punktach wykryto nieprawidłowości

Między styczniem a czerwcem 2016 roku, Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 1000 stacji i hurtowni paliw. Oto wyniki.

Share
Kontrole na stacjach paliw. W wielu punktach wykryto nieprawidłowości
Fot: Jacek Bereźnicki
d1q4urn

Między styczniem a czerwcem 2016 roku, Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 1000 stacji i hurtowni paliw. Jak donosi antyradio.pl, wyniki ukazały wiele nieprawidłowości. Benzyna, olej napędowy i LPG są gorszej jakości, niż wymagają obowiązujące normy.

Inspekcja Handlowa przeprowadziła testy między 18 stycznia a 30 czerwca 2016 roku. Gorszej jakości paliwo sprzedawano w 2,3 proc. punktów dystrybucji. Uchybienia odnotowano w 24 przypadkach na 1048 przeprowadzonych testów - czytamy na antyradio.pl. Próbki, które pobierała Inspekcja Handlowa, pochodziły ze stacji z całej Polski.

d1q4urn

Jakość paliwa poprawiła się w stosunku do 2015 roku. Wtedy to zbadano 1603 próbek paliw ciekłych, w tym 767 benzyny i 836 oleju napędowego. Wykryto 5,30 proc. uchybień dot. paliw ciekłych, w tym 2,22 proc. benzyn i 8,13 proc. oleju napędowego. W przypadku LPG nieprawidłowości dotyczyły 2,63 proc. sprawdzonych próbek - czytamy w komunikacie UOKiK.

Wydano 13 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw ciekłych, które nie spełniały norm oraz 87 informacji, które dotyczyły stacji paliw i hurtowni, w których stwierdzono naruszenie warunków udzielonej koncesji oraz przepisów ustawy Prawo energetyczne.

Urząd Ochrony Konsumenta udostępnia interaktywną mapę, na której można sprawdzić informacje o jakości paliw na danych stacjach. Próbki, które spełniają określone normy, są oznaczone literą D. Jeśli na mapie widnieją inne litery, oznacza to, że paliwo może być zdecydowanie gorszej jakości. Najlepiej korzystać z usług oferowanych przez duże stacje, najgorzej - z tych małych i prywatnych. Nie poleca się także korzystania z paliw oferowanych przez centra handlowe.

Gorszej jakości paliwo zwiększa jego zużycie, przyczynia się także do pogorszenia stanu technicznego silnika samochodu. To w konsekwencji może doprowadzić do awarii.

d1q4urn

Podziel się opinią

Share
d1q4urn
d1q4urn