Trwa ładowanie...

Kontrowersje przy zakupie Heinza

Amerykańscy regulatorzy wystąpili z pozwem przeciwko nieznanym traderom, którzy mieli dokonać transakcji insider tradingu, by zarobić miliony dolarów. Całość dotyczy przejęcia Heinza przez Berkshire Hathaway - piszą zagraniczne agencje informacyjne.

Kontrowersje przy zakupie HeinzaŹródło: AP, fot: Toby Talbot
dk3l49h
dk3l49h

Traderzy dokonali transakcji na rynku opcji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż były to opcje na akcje właśnie Heinza, a całego dealu dokonano dzień przed podaniem informacji o przejęciu. Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC) jest zdania, że handlujący wiedzieli o przejęciu z wyprzedzeniem. Opcja, którą wykupili, wzrosła o 1,7 tys. proc. i przyniosła im ponad 1,7 mln dolarów zysku.

Komisja cały czas próbuje uzyskać nazwiska traderów, którzy przy całej transakcji korzystali z konta w Szwajcarii. W swoim pozwie SEC złożył uzyskaną nadzwyczajną zgodę o zamrożenie tego właśnie konta. Jak wynika z dokumentu, konto należało do banku Goldman Sachs, który bardzo blisko współpracuje z Komisją w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy.

Po tym, jak opublikowano informację o zawarciu takiej opcji dzień po tym fakcie, eksperci zajmujący się tymi instrumentami finansowymi stwierdzili, że to nad wyraz podejrzana i dziwnie dobrze czasowo wyliczona transakcja.

To drugi raz w ciągu dwóch lat, kiedy wystąpiły kontrowersje przy przejęciach dokonywanych przez Berkshire Hathaway. W marcu 2011 Berkshire kupowało spółkę chemiczną Lubrizol za 9 mld USD. Zaledwie niecałe trzy tygodnie później Berkshire poinformowała, iż pracujący w spółce David Sokol odchodzi z firmy i ujawnia, że sam kupował akcje Lubrizolu, jednocześnie naciskając na Warrena Buffeta, by ten ją nabył. Sprawą zajął się SEC.

dk3l49h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk3l49h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj