Trwa ładowanie...
di9ps1c

Kontrowersyjna zmiana w ustawie o akumulatorach

Przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem obawiają się, że poluzowanie zasad działania na ich rynku zagraża środowisku i godzi w firmy, które musiały inwestować, aby spełnić wyśrubowane normy - informuje "Parkiet".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kontrowersyjna zmiana w ustawie o akumulatorach
(Jupiterimages)
di9ps1c

"Planowane zmiany w ustawie o bateriach i akumulatorach poluzowujące zasady recyklingu tych urządzeń są groźne dla środowiska i godzą w firmy, które zainwestowały duże pieniądze, by funkcjonować według obecnie obowiązujących, wyśrubowanych norm" - alarmuje Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR).

Obecnie zużyte produkty mogą przetwarzać tylko zakłady zdolne przeprowadzić ich pełen recykling. Po zmianie ustawy akumulatory mogłyby rozbierać podmioty, które jedynie zapewniają przekazanie poszczególnych elementów - takich jak ołów, tworzywa sztuczne - do najbliższych zakładów zajmujących się recyklingiem.

Jak podkreśla szef IGMNiR Kazimierz Poznański, doprowadzi to do sytuacji, w której nie będzie żadnej kontroli nad tym, co dzieje się ze szkodliwymi dla zdrowia i środowiska odpadami.
- Uwagę zwraca ekspresowe tempo prac nad zmianą ustawy, tuż przed końcem kadencji Sejmu i praktycznie bez konsultacji z branżą. Mamy w tej kwestii pewne podejrzenia, ale na razie liczymy na to, że przyniosą skutek nasze interwencyjne pisma, m.in. do marszałka Sejmu czy szefów resortu gospodarki i środowiska - mówi Poznański.

di9ps1c

Podziel się opinią

Share
di9ps1c
di9ps1c