Kontynuacja przedświątecznej korekty
Środowa sesja pokazała, że inwestorzy nie są do końca przekonani co do efektywności przeprowadzonej przez Europejski Bank Centralny pierwszej w historii operacji udostępnienia bankom komercyjnym 3-letnich, niskooprocentowanych pożyczek w nielimitowanej wysokości.
Pojawiły się obawy, że wyższa od oczekiwań kwota (489,2 mld euro), która ECB pożyczy europejskim bankom może być kroplą w morzu potrzeb. Z drugiej strony wczorajsza i zaplanowana na 29 lutego 2012 roku druga operacja LTRO powinny zapewnić bankom odpowiedni poziom finansowania, co chwilowo powinno uspokoić nastroje.
Na rynku walutowym obserwowaliśmy mieszane nastroje. Eurodolar na początku sesji kontynuował ruch wzrostowy w rejon oporu w postaci tegorocznego minimum z listopada. Kurs wyhamował tuz poniżej poziomu 1,32, pod czym nastąpił ruch o 180% i waluta amerykańska zaczęła się ponownie umacniać. EURUSD będzie potrzebował silniejszych impulsów do przełamania strefy oporu 1,32-1,3250. Z pewnością pomocne byłyby tutaj lepsze dane z amerykańskiej gospodarki, które mogły by nieco zwiększyć apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. Wzrosty na eurodolarze będą miały jednak i tak ograniczony charakter ze względu na oczekiwanie na werdykt S&P w sprawie wiarygodności kredytowej Francji (i innych krajów strefy euro) oraz EFSF.
Na rynku krajowym notowania złotego pozostają stabilne, z lekka tendencją do umacniania się na początku dzisiejszej sesji. PLN nie zareagował istotnie na obniżkę długoterminowego ratingu Węgier do BB+ przez agencję S&P, która uzasadniła swoją decyzję nieprzewidywalną polityka rządku i przestrzegła przed możliwym kolejnym cięciem oceny. Powoli zmniejsza się aktywność uczestników rynku. Dzisiejsze dane Polski były mieszane. Z jednej strony wzrosła sprzedaż detaliczna w listopadzie o 12,6% rok do roku, z drugiej natomiast wzrosła również stopa bezrobocia do 12,1% w poprzednim miesiącu. Oczekujemy jeszcze ba publikacje notatek z grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.
EURPLN
EURPLN broni jak na razie 50% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolice 4,2630, które wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 4,4305. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszej aprecjacji złotego w rejon 4,40, gdzie wsparcie wyznacza projekcja 127,2% całości ruchu wzrostowego z okolic 4,4430 w rejon 4,60.
EURUSD
Na wykresie dziennym pojawiła się spadając gwiazda . Jak na razie jednak ta formacja nie jest zbyt wiarygodna, bo pojawiła się po niewielkim wzroście, dlatego powinna mieć potwierdzenie w kolejnej świecy spadkowej. Jak na razie jednak jest szansa na powrót notowań w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego na wykresie dziennym, które wyznacza najbliższy opór w rejonie 1,3200. Strefa wsparcia to okolice 1,3020-1,3030.
GBPUSD
Funt zyskuje na wartości. GBPUSD ustanowił wczoraj nowe maksimum lokalne, jednak notowaniom nie udało się wyjść powyżej oporu w postaci 50% zniesienia Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej w listopadzie tego roku. Kolejna nieudana próba wyjścia powyżej 1,58 może być symptomem do powrotu do spadków, mając na uwadze bliskość oporu w rejonie 1,5840. W przeciwnym wypadku wzrosty będą kontynuowane.
EURCHF
EURCHF glanowany jest dzisiaj powyżej poziomu 1,2200. Sytuacja techniczna, a także fakt, iż szwajcarski Parlament wyraził pozytywną opinię odnośnie ewentualnego podwyższenia bariery usztywnienia wobec euro mogą sprzyjać odreagowaniu w okolice 1,2280-1,2300, gdzie znajduje się strefa oporu na wykresie dziennym wyznaczona przez linie Kinjun i TenKan.
Anna Wrzesińska