Trwa ładowanie...

Korea Północna straszy inwestorów. Kurs złota wciąż blisko rekordów

Około 1340 dolarów kosztuje w środę uncja złota na rynkach. Cena metalu pozostaje w okolicach najwyższego od roku poziomu z powodu coraz większego niepokoju politycznego wokół Korei Północnej.

Korea Północna straszy inwestorów. Kurs złota wciąż blisko rekordówŹródło: East News, fot: Stanislaw Kowalczuk/East News
d2rldpl
d2rldpl

Ostatnich pięć dni przyniosło wzrost cen złota o ponad 2 proc. Metal jest już o niemal jedną piątą droższy niż na początku tego roku. Po tym, gdy we wtorek kurs złota sięgnął 12-miesięcznego rekordu na poziomie 1357 dolarów za uncję, w środę cena waha się w okolicach 1340 dolarów.

Powodów tak dynamicznego wzrostu kursu tego metalu możemy doszukiwać się w bardzo napiętej sytuacji wokół Korei Północnej. Ostatnia prowokacja północnokoreańskiego reżimu to test bomby wodorowej. To kolejny krok w prowadzonym przez władze Korei Północnej programie atomowym. Działania po raz kolejny zostały potępione przez światowych przywódców, którzy określili je m.in. jako zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa.

Narastający konflikt nie sprzyja inwestorom na rynkach finansowych. Uciekają oni m.in. z rynków akcji i skupiają swoją uwagę na inwestycjach uznawanych za znacznie bezpieczniejsze. Stąd duża popularność jednej z takich "bezpiecznych przystani", czyli złota. Wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec, bo napięcie wokół Korei Północnej może wzrosnąć.

Zobacz także: Krynica 2017. Rząd szykuje się do batalii o podatek handlowy

Ważną datą w tym kontekście może okazać się 9 września. "Przed zbliżającą się 69 rocznicą ogłoszenia niepodległości Korei Północnej, która przypada 9 września, rynek obawia się kolejnych prowokacji ze strony KRLD, co w dniu wczorajszym (we wtorek - red.) przełożyło się na ponowny wzrost awersji do ryzyka" - czytamy w raporcie analityków DM mBanku. Wskazują oni, że niepewność związana z Koreą Północną może wciąż wzmagać niepokój wśród inwestorów.

Dalsze notowania złota są jednak bardzo trudne do przewidzenia. Analitycy banku JP Morgan wskazali właśnie, że możliwe są dalsze wzrosty - jednak ich zdaniem "do potwierdzenia obecnego wybicia i materializacji większego wzrostowego ruchu, konieczna jest stabilizacja powyżej 1336 dolarów za uncję".

d2rldpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rldpl