Trwa ładowanie...

Koronawirus pokonał Zakłady Aktywności Zawodowej. Grozi im likwidacja

W Zakładach Aktywności Zawodowej pracę znajdują osoby ze średnim lub znacznym upośledzeniem umysłowym. W związku z trudną sytuacją na rynku większość takich zakładów straciło zlecenia i tym samym - środki na działalność.

Share
Koronawirus pokonał Zakłady Aktywności Zawodowej. Grozi im likwidacja
Źródło: Pixabay
d2vhfd1

Zakłady Aktywności Zawodowej prowadzą pralnie, kuchnie, zajmują się pielęgnacją zieleni. Pracownicy mają w nich szansę nie tylko na osiągnięcie samodzielności – nie tylko finansowej, lecz również na rehabilitację. W związku z epidemią większość ZAZów straciła zlecenia, a co za tym idzie - środki na działalność – alarmuje RMF FM.

Karol Lament, szef zakładu aktywności zawodowej w Goleniowie koło Szczecina zauważył, że główne mechanizmy tarczy antykryzysowej nie obejmują takiej działalności.

- Mamy dwa swoje instrumenty zapisane w tarczy w wersji 2.0, natomiast w praktyce efektywność tych narzędzi jest póki co jest naprawdę niska – powiedział w rozmowie z RMF FM.

d2vhfd1

Kierowany przez niego Zakład zatrudnia 115 osób, a z programów rządowych otrzymał zaledwie 4 tys. zł. Tymczasem sam miesięczny koszt dowozu pracowników w zakładzie aktywności zawodowej w Goleniowie to 10 tys. złotych.

Niestety, na skutki tej trudnej sytuacji nie trzeba było długo czekać: w czerwcu do pracy w zakładzie w Goleniowie wróciło 40 procent niepełnosprawnych. To i tak lepiej niż w zakładach w Kołobrzegu czy Stargardzie, które zawiesiły działalność.

Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa "to dla nas puszcza nie do przebicia". Szef Green Caffe Nero mówi, w czym leży trudność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vhfd1

Podziel się opinią

Share
d2vhfd1
d2vhfd1