Koronawirus przeszkodą w wykonaniu leku dla dziecka. Pomogła dopiero interwencja inspektora
Matka chorego dziecka nie mogła znaleźć apteki, która podjęłaby się wykonania dla niego proszków dzielonych z sildenafilem. Kolejne placówki odmawiały przygotowania leku, tłumacząc się wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. Lek dla chorego dziecka został przygotowany przez jedną z nich dopiero po interwencji Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.
Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przypomina na swojej stronie internetowej o obowiązku wykonywania leków recepturowych w aptekach. Dlaczego? Jak dowiedziała się redakcja MGR.FARM, od kilku dni trafiają do niego sygnały od pacjentów, którzy mają problem z realizacją recept na tego typu preparaty. Apteki pod różnymi pretekstami odmawiają ich wykonywania. Niektóre wprost mówią, że z powodu sytuacji z pandemią koronawirusa, brakuje personelu lub czasu do wykonywania leków recepturowych.
Kilka dni temu problem z wykonaniem proszków z sildenafilem miała matka małego dziecka. Przygotowania leku odmówiło jej kilka aptek. Odbijając się od kolejnych drzwi narażała nie tylko siebie i swoją rodzinę, ale pracowników odwiedzanych aptek, na potencjalne zakażenie koronawirusem. Dopiero po telefonie do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego i jego interwencji lek został wykonany.
Czytaj też: Tak sklepy zabezpieczają się przed koronawirusem
– W przypadku braku możliwości należy pacjentem się zaopiekować i wskazać aptekę która lek wykona – ze względu na COVID-19. Należy ustalić szczegóły z kierownikiem apteki, która jest w stanie wykonać taki lek. Niedopuszczalne jest odsyłanie matek chorych dzieci – na serce – i odmawianie wykonania proszków dzielonych – wskazuje Adam Chojnacki, Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.
Oglądaj: Żarty się skończyły. "Firmy powinny tworzyć sztaby kryzysowe"
Jednocześnie ostrzega, że w przypadkach złego potraktowania małego pacjenta i nie zapewnienia dostępu do leku robionego będzie kierował wszystkie takie sprawy do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Będzie też wnioskował o zawieszenie Prawa Wykonywania Zawodu kierownika takiej apteki na okres minimum 6 miesięcy.
– Rozumiem, że jesteście Państwo obciążeni pracą jednak, czasem należy pochylić się nad tragedią rodzica chorego dziecka i oddelegować pracownika do wykonania recepty robionej – pisze Lubuski WIF.
Receptura to obowiązek apteki
Adam Chojnacki przypomina, że Prawo farmaceutyczne w art. 86. pkt 1 wskazuje aptekę jako placówkę ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w wyszczególnione w ustawie usługi farmaceutyczne. Jedną z nich jest sporządzanie leków recepturowych. Przepisy wyraźnie precyzują też, że apteka musi wykonać lek w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej „wydać natychmiast” – w ciągu 4 godzin.
– Powyższy przepis obliguje apteki do świadczenia usług farmaceutycznych jaką jest przygotowanie produktu leczniczego. Uniemożliwienie pacjentowi nabycia produktu leczniczego recepturowego w aptece i potraktowanie pacjenta z lekiem recepturowym jak niechcianego gościa może zostać uznane przez organ jako utrata rękojmi należytego prowadzenia apteki – wskazuje Adam Chojnacki.
Lubuski WIF wskazuje, że komunikatu w tej sprawie rozesłał już wcześniej do aptek. Mimo to, nadal otrzymuje informacje od pacjentów o odmowie wykonywania leku recepturowego. Jednocześnie odmawiające tego apteki nie wskazują pacjentowi sposobu rozwiązania problemu. Są oni pozostawiani sami sobie.
– Przypominam, że farmaceuta jest zawodem zaufania publicznego, a lek robiony – proszki dzielone, są wykonywane dla najmłodszych dzieci. Jeśli Państwo nie mogą wykonać leku to mają Państwo znaleźć aptekę która wykona i ustalić z nią szczegóły. Nie jest akceptowalne pozostawienie pacjenta bez pomocy i nakazanie choremu krążenia między aptekami – co przy obecnej epidemii może być opłakane w skutkach – pisze Adam Chojnacki, Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Portal MGR.FARM jest częścią Grupy farmacja.net - wielokanałowej platformy komunikacji z farmaceutami i technikami farmaceutycznymi.