Trwa ładowanie...

Sklepy zabezpieczają się przed koronawirusem. Komfort dla pracowników i klientów

Odgradzające "ściany", płyny do dezynfekcji, krótsze godziny otwarcia. To tylko niektóre ze zmian, jakie wprowadziły w ostatnim czasie sklepy - głównie spożywcze. Wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i klientom. Widok smutny, ale potrzebny.

Sklepy zabezpieczają się przed koronawirusem. Komfort dla pracowników i klientówŹródło: East News, fot: Karol Makurat
d4jildw
d4jildw

Warszawa. Mokotów. Mały sklepik z artykułami gospodarstwa domowego. W środku dotychczas był ruch. Dzisiaj nie ma nikogo, a miejsce sprzedawcy jest wyraźnie odgrodzone od stanowiska klientów. Na umieszczonej kartce można przeczytać komunikat: "Szanowni klienci. Prosimy wchodzić do sklepu po jednej osobie".

Dobrze, że sklepy wprowadzają coraz więcej różnorodnych zabezpieczeń, ale mimo wszystko to widok smutny. Ludzie patrzą na siebie podejrzliwie, odsuwają się od siebie, boją się. Zrozumiałe, ale przykre, że musimy tego doświadczać.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Biedronka

Niedawno informowaliśmy o zmianach, jakie nastąpią w funkcjonowaniu sklepów Biedronki. Dyskont będzie otwarty w nieco innych godzinach - od 8:00 do 20:00. Oprócz tego przy kasach pojawią się chusteczki nawilżane, a przy wyjściu ze sklepu - płyny dezynfekujące dla klientów.

d4jildw

Biedronka wprowadza również oznaczenia na podłodze przy kasach, które mają ułatwić zachowanie odległości jednego metra przez kupujących. W sklepie będzie mogła także przebywać określona liczba osób, uzależniona od powierzchni danego dyskontu.

Oglądaj także: Koronawirus. Bezpieczeństwo żywności. "Kupujmy mięso w paczkach"

Dla komfortu kasjerów sieć udostępniła jednorazowe maseczki i rękawiczki. Oprócz tego Biedronka przechodzi na pracę rotacyjną w sklepach. - Pracownicy zostaną podzieleni na dwie grupy, które w cyklu tygodniowym będą na zmianę wykonywać pracę w sklepie albo pozostaną w domu - czytamy w komunikacie prasowym sieci. Wszystko po to, aby nie dopuścić do sytuacji, że wszyscy pracownicy muszą być poddani kwarantannie, jeżeli któryś z nich zarazi się koronawirusem.

d4jildw

Dyskont planuje też montaż osłon pleksi przy stoiskach kasowych. To jednak będzie wprowadzane stopniowo.

Żabka

Sieć sklepów Żabka również poinformowała swoich klientów o wprowadzeniu wzmożonych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa. Zmianie ulegną godziny otwarcia sklepów tej sieci. Zakupy, będzie można zrobić między 7:00 a 22:00. Kasjerzy zostaną oddzieleni od klientów przegrodami z pleksi.

d4jildw

Lidl

W sieci sklepów Lidl znajdziemy płyny dezynfekujące i inne środki do odkażania. Przy kasach mają być zainstalowane przezroczyste ekrany wykonane z pleksi, a na podłogach wyznaczone linie, które będą miały na celu zachowanie bezpiecznej odległości między kasjerem a klientem. Skrócono też godziny otwarcia sklepu do 21:00. Sieć zapewnia, że alejki czyszczone są 10 razy dziennie, a wózki - systematycznie myte. Pracownicy dostaną za pracę w obecnej sytuacji - premię.- Lidl Polska w ramach podziękowań za zaangażowanie pracowników sklepów oraz centrów dystrybucji przekaże im dodatkowe premie w zamian za pracę w trudnym dla wszystkich okresie. Natomiast wszyscy pracownicy otrzymają jeszcze premie wielkanocne w wysokości 450 i 300 złotych - informuje biuro prasowe sklepu.

Zaostrzenie kwestii bezpieczeństwa wprowadzają również inne sklepy, mi.n. Aldi i Kaufland.

aldi.pl
Źródło: aldi.pl

Nie tylko supermarkety czy dyskonty, ale również małe, lokalne sklepiki oraz apteki odgradzają się taśmami, inne tworzą "ściany" ze szkła lub pleksi albo przyklejają naklejki na podłodze, które wyznaczają bezpieczną odległość. Zabezpieczeń jest coraz więcej.

WP.PL
Źródło: WP.PL
East News
Źródło: East News, fot: Jakub Kamiński

W internecie można znaleźć zdjęcia i przykłady z różnych krajów pokazujące pomysły na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa. W Danii stworzono na podłodze w sklepach specjalne "kółka", na których mogą stać klienci. Dzięki temu łatwiej jest im zachować między sobą odpowiednią odległość.

Wszystkie sklepy namawiają również klientów do płatności bezgotówkowych. Zarówno Visa jak i Mastercard zwiększyły maksymalny limit płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN do 100 zł.

d4jildw

Przypomnijmy, że od soboty 14 marca zamknięto w Polsce wszystkie restauracje, puby, bary, kawiarnie, a także galerie handlowe. Początkowo na 10 dni, ale możliwe jest przedłużenie tego terminu. Rząd zapewnia, że sklepy spożywcze pozostaną cały czas otwarte.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d4jildw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jildw