Korytarze przesyłowe a rozwój energetyki w Polsce - konferencja w PAP

10.04. Warszawa (PAP) - Stan prac nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych i plany inwestycyjne operatorów sieci, to główne tematy zaplanowanej na czwartek w PAP konferencji...

10.04. Warszawa (PAP) - Stan prac nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych i plany inwestycyjne operatorów sieci, to główne tematy zaplanowanej na czwartek w PAP konferencji pt. "Rozwój infrastruktury energetycznej - szanse i możliwości w kontekście przygotowywanej ustawy o korytarzach przesyłowych".

Konferencja ma na celu przedstawienie planów rozwoju sieci w możliwie szerokim kontekście, a więc w polskiej elektroenergetyce, sektorze gazowym i paliwowym oraz przygotowywanej w Ministerstwie Gospodarki ustawy o korytarzach przesyłowych. Jej przebieg będzie można śledzić on-line (w godz. 11.00 - 17.00) na stronie www.pap.pl.

Uczestnicy konferencji, wśród których będą wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz m.in. przedstawiciele operatorów, parlamentarzyści i samorządowcy, omawiać będą możliwości opracowania ostatecznej wersji projektu ustawy i skutki jej wprowadzenia w życie, a także możliwości, jakie daje ona inwestorom i samorządom. W związku z tym, że ustawa ma kluczowe znaczenie dla powodzenia realizacji planów budowy sieci elektroenergetycznych, gazociągowych, paliwowych i naftowych w Polsce, które są konieczne dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju, w konferencji uczestniczyć będą przedstawiciele środowisk zainteresowanych tym dokumentem.

Choć dokument jest przygotowywany i modyfikowany od wielu miesięcy, to jednak ze względu na złożoność zagadnień i zróżnicowane, niekiedy sprzeczne opinie na jego temat, nadal nie został zatwierdzony ostatecznie przez rząd. Dlatego w pierwszej części konferencji stanowisko rządu w sprawie projektu ustawy o korytarzach przesyłowych przedstawi wicepremier Piechociński. Jej uczestnicy ocenią także stan przygotowań i szanse na skierowanie dokumentu do prac parlamentarnych.

Ustawa wzbudza sporo emocji ze względu na niektóre z zapisów w niej zawartych, a dotyczących ułatwienia procedur umożliwiających realizację inwestycji, jak również kalkulacji odszkodowań dla właścicieli gruntów i nieruchomości, na terenie których infrastruktura miałaby powstać. Konferencja będzie więc też okazją do omówienia głównych aspektów projektu ustawy, ale także najbardziej spornych zapisów.

Operatorzy sieci liczą, że ustawa wpłynie na skrócenie terminu przygotowania i realizacji inwestycji. Odsunięcie w czasie przyjęcia ustawy, bądź rezygnacja z niej, o czym mówią nieoficjalnie niektórzy z ekspertów, może opóźnić cały proces inwestycyjny.

O trwających już procesach inwestycyjnych oraz planach budowy linii i sieci w dłuższej perspektywie w drugiej części konferencji będą mówić szefowie firm operatorskich. Trzecią część wypełni debata o tym, kto zyska, a kto straci na wejściu w życie ustawy, która wpłynie na działalność samorządów. Wiele z nich krytykuje zapisy, które mogą ograniczyć decyzje planistyczne. Inwestycje realizowane w ramach korytarzy przesyłowych będą bowiem nadrzędne wobec innych.

Dokument ma duże bezpośrednie znaczenie dla właścicieli gruntów i nieruchomości, a kwestia wycen wzbudza najwięcej kontrowersji. Problemem jest też zapis o służebności przesyłu i pytanie, czy ustanowienie korytarza przesyłowego ogranicza prawa właścicieli.

Polska Agencja Prasowa organizuje konferencję w ramach projektu Serwis PAP Energetyka Ekstra. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Partnerami konferencji są firmy Enea Operator, PTPiREE, PERN "Przyjaźń" SA, PSE SA i GAZ-SYSTEM.

Agnieszka Łakoma (PAP)

ała/ mhr/

Źródło artykułu:PAP
powtórzenieenergiazapowiedź wydarzenia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)