Kosiniak-Kamysz: liczę na efekty dialogu między związkami a pracodawcami

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który uczestniczył w piątek w Warszawie w kongresie OPZZ, powiedział, że liczy na efekty rozmów między związkami zawodowymi a organizacjami pracodawców na temat nowych ram dialogu społecznego w Polsce.

30.05.2014 | aktual.: 30.05.2014 13:29

- Wiem, że te negocjacje autonomiczne są już zaawansowane. Dla mnie to będzie bardzo ważny argument do przedstawienia Radzie Ministrów wniosków wynikających z doświadczenia dialogu społecznego i dotychczasowego funkcjonowania Komisji Trójstronnej w Polsce - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Związki zawodowe i organizacje pracodawców proponują, by Komisję Trójstronną, którą powołuje rząd, zastąpiła niezależna Rada Dialogu Społecznego.

- Ten dialog jest nam wszystkim potrzebny. On jest nie tylko przywilejem, jest naszym wspólnym obowiązkiem. Ogromnie liczę na efekt dialogu autonomicznego, który może stanowić podstawę do zaproponowania nowych rozwiązań - zaznaczył.

Nawiązując do zawieszenia przez związki udziału w Komisji Trójstronnej, minister podkreślił, że "nie można się na siebie obrażać w impasie, który od kilku miesięcy funkcjonuje". Podziękował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za dotychczasowe wsparcie w przełamaniu tego impasu i zainicjowanie dialogu pracodawcy - związki.

Szef OPZZ Jan Guz apelował w piątek do prezydenta o ponowne wsparcie zmian w dialogu społecznym w Polsce i patronowanie im. "OPZZ zwraca się do prezydenta o to, byśmy mogli wspólnie - prezydent, premier, organizacje związkowe, organizacje pracodawców - usiąść do rozmów" - powiedział Guz. Jesteśmy do nich merytorycznie przygotowani i gotowi do rozmowy o nowych rozwiązaniach dialogu społecznego - zaznaczył.

Prezydencka minister Irena Wóycicka zapewniła podczas kongresu, że prezydent Komorowski i jego kancelaria z uwagą obserwują to, co dzieje się w dialogu społecznym w Polsce. - Prezydent uważa, że dialog społeczny jest istotną częścią funkcjonowania gospodarki rynkowej i ubolewa, że ten dialog na szczeblu krajowym został zawieszony - podkreśliła.

Kosiniak-Kamysz w swoim wystąpieniu podczas kongresu zebrał oklaski, gdy powiedział, że rząd nie zaproponuje żadnych niekorzystnych dla związków zawodowych zmian w ustawie ich dotyczącej. - Żadnej zmiany nigdy nie będzie i taki projekt nigdy nie był przygotowywany w resorcie - zapewnił.

Mówił też o umowach terminowych. - Nie zgadzam się, żeby umowa na czas określony była umową wieczną. Ona ma mieć czas określony i nie może być non stop odnawiana. Tutaj będziemy przedkładać propozycje, by nie było miesiąca przerwy, po której ponownie można zawrzeć kolejną umowę, by ominąć regułę, że trzecia jest umową stałą - podkreślił.

Przypomniał, że są różne propozycje ograniczenia czasu trwania umów zawieranych na czas określony - od kilkunastu miesięcy do czterech lat. W pakiecie antykryzysowym był zapis o 24 miesiącach - zaznaczył. - Warto z tamtych doświadczeń korzystać i wprowadzić w Kodeksie pracy podobne - mówił.

Trzydniowy kongres Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych pod hasłem "Razem o godną pracę" skończy się w sobotę. Kongres połączony został z obchodami 30-lecia organizacji. W piątek z tej okazji Porozumienie otrzymało nowy sztandar.

W kongresie bierze udział 245 delegatów. W czwartek delegaci wybrali ponownie Jana Guza na przewodniczącego. Kadencja władz trwa cztery lata. Jeszcze w piątek kongres zdecyduje, czy zmieniać statut organizacji. Po dyskusji ma przyjąć program OPZZ do 2018 r.

Delegaci mają też uchwalić kilka stanowisk w sprawach społecznych i gospodarczych. Przygotowane są projekty stanowisk programowych dotyczących postulatów OPZZ, m.in. walki z umowami śmieciowymi, podwyższenia płac w budżetówce, podwyższenia miesięcznej i ustalenia godzinowej płacy minimalnej oraz zmian w podatkach dla najlepiej zarabiających.

W ostatnim dniu zaplanowano sesję dyskusyjną z udziałem zagranicznych gości o społecznym wymiarze Unii Europejskiej i Polski. Związkowcy debatują w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego przy ul. Żwirki i Wigury.

Źródło artykułu:PAP
związkirozmowypraca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)