Trwa ładowanie...

Koszty zakupu mieszkania coraz wyższe? Wcale nie przez ceny nieruchomiości

Z raportu Lion's Banku wynika, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy najbardziej wzrosły koszty kredytów hipotecznych. Stoi za tym wprowadzony na początku roku podatek bankowy, który jest przerzucany na klientów.

Koszty zakupu mieszkania coraz wyższe? Wcale nie przez ceny nieruchomiości
dn1uqya
dn1uqya

Polacy muszą wydać coraz więcej pieniędzy na zakup mieszkania. Nie chodzi o samą cenę nieruchomości, ale o sumę wszystkich opłat związanych z transakcją.

Z raportu Lion's Banku wynika, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy najbardziej wzrosły koszty kredytów hipotecznych. Jak mówi analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek, stoi za tym wprowadzony na początku roku podatek bankowy, który jest przerzucany na klientów.

Analityk podkreśla, że banki prowadzą coraz ostrożniejszą politykę kredytową, czego skutkiem jest spadająca liczba pożyczek hipotecznych. Bankowcy coraz ostrzej wyliczają też zdolność kredytową. Obecnie rodzina, która zarabia 5 tys. złotych netto, gdyby chciała się zapożyczyć na 30 lat, może liczyć na 370 tysięcy złotych kredytu. To jest o 80 tysięcy złotych mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Z raportu wynika, że w ciągu ostatniego roku koszty kredytu wzrosły o prawie 6,5 proc. Ekspert zwraca też uwagę na inne koszty, które musi ponieść osoba kupująca mieszkanie. Wśród nich są koszty notariusza, ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego czy opłaty dla sądów.

Z wyliczeń wynika, że osoba kupująca mieszkanie warte 300 tysięcy złotych, przy 10-procentowym wkładzie własnym, może wydać dodatkowo około 50 tysięcy złotych.
Koszty zakupu nieruchomości wyraźnie spadły w połowie 2014 roku. Jednak od 18 miesięcy systematycznie rosną.

dn1uqya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn1uqya