Trwa ładowanie...

Koszty zakupu mieszkania coraz wyższe? Wcale nie przez ceny nieruchomiości

Z raportu Lion's Banku wynika, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy najbardziej wzrosły koszty kredytów hipotecznych. Stoi za tym wprowadzony na początku roku podatek bankowy, który jest przerzucany na klientów.

Koszty zakupu mieszkania coraz wyższe? Wcale nie przez ceny nieruchomiości
d2c4kjr
d2c4kjr

Polacy muszą wydać coraz więcej pieniędzy na zakup mieszkania. Nie chodzi o samą cenę nieruchomości, ale o sumę wszystkich opłat związanych z transakcją.

Z raportu Lion's Banku wynika, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy najbardziej wzrosły koszty kredytów hipotecznych. Jak mówi analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek, stoi za tym wprowadzony na początku roku podatek bankowy, który jest przerzucany na klientów.

Analityk podkreśla, że banki prowadzą coraz ostrożniejszą politykę kredytową, czego skutkiem jest spadająca liczba pożyczek hipotecznych. Bankowcy coraz ostrzej wyliczają też zdolność kredytową. Obecnie rodzina, która zarabia 5 tys. złotych netto, gdyby chciała się zapożyczyć na 30 lat, może liczyć na 370 tysięcy złotych kredytu. To jest o 80 tysięcy złotych mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Z raportu wynika, że w ciągu ostatniego roku koszty kredytu wzrosły o prawie 6,5 proc. Ekspert zwraca też uwagę na inne koszty, które musi ponieść osoba kupująca mieszkanie. Wśród nich są koszty notariusza, ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego czy opłaty dla sądów.

Z wyliczeń wynika, że osoba kupująca mieszkanie warte 300 tysięcy złotych, przy 10-procentowym wkładzie własnym, może wydać dodatkowo około 50 tysięcy złotych.
Koszty zakupu nieruchomości wyraźnie spadły w połowie 2014 roku. Jednak od 18 miesięcy systematycznie rosną.

d2c4kjr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c4kjr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj