Trwa ładowanie...
d2y5f7b
(pl)

KOV jeszcze w tym roku rozpocznie produkcję z odwiertu O-12 na Ukrainie

05.10. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures zakończył testowanie odwiertu O-12 na polu Olgowskoje na Ukrainie. Uzyskano przepływ gazu na poziomie prawie 230 tys. metrów sześc....

Share
d2y5f7b

05.10. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures zakończył testowanie odwiertu O-12 na polu Olgowskoje na Ukrainie. Uzyskano przepływ gazu na poziomie prawie 230 tys. metrów sześc. dziennie. Produkcja rozpocznie się jeszcze w tym roku - poinformowała spółka w komunikacie. W środę w odpowiedzi na te informacje kurs KOV rośnie.

Prace przy O-12 rozpoczęły się w sierpniu. Na początku września odwiert osiągnął głębokość 2.700 metrów, został orurowany i przygotowany do potencjalnej produkcji. W trakcie testów produkcyjnych udało się osiągnąć dzienny przepływ na poziomie 229,3 tysięcy metrów sześciennych gazu.

"Sukces O-12 jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku. O-12 okazał się tak obiecującym obiektem, że natychmiast po zakończeniu wiercenia spółka zdecydowała się na testowanie, tym samym urządzeniem, które wykonywało odwiert" - poinformował PAP Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich spółki, dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

d2y5f7b

W wyniku tych informacji notowania KOV na warszawskim parkiecie w środę rosną. Na otwarciu akcje drożały o 5,8 proc., do 0,91 zł. Później wzrosty nieco zelżały. O 14.33 kurs rósł o 3,48 proc., do 0,89 zł.

W ostatnim czasie na polu Olgowskoje do produkcji podłączony został odwiert 0-9, z którego uzyskano średnie dzienne wydobycie na poziomie 56,6 tys. metrów sześciennych gazu, a na polu Makiejewskoje odwiert M-19, z którego dzienne wydobycie wynosi ponad 156 tys. metrów sześc. Przyłączenie tych dwóch odwiertów spowodowało wzrost produkcji na Ukrainie o 150 proc., do blisko 340 tys. metrów sześc. gazu.

W czerwcu tego roku spółka zakończyła badania sejsmiczne 3D z obszaru ok. 180 km kwadratowych na polach Olgowskoje i Makiejewskoje na ukraińskich koncesjach należących do Kub-Gasu. Umożliwiły one wyznaczenie miejsc pod nowe odwierty: M-21 i M-16 oraz wskazały na możliwość poszerzenia nowej strefy gazu odkrytej przy realizacji odwiertu M-19.

Wieża wiertnicza z odwiertu O-12 zostanie przeniesiona do prac przy odwiercie O-18. Po wykonaniu tego odwiertu urządzenie zostanie wykorzystane do prac przy odwiertach NM-1, M-21 i Krutogorowskoje-5, planowanych na przełomie roku i w pierwszym kwartale 2012 r.

Kub-Gas posiada 100 proc. udziału w koncesjach Olgowskoje, Makiejewskoje i Północne Makiejewskoje, Krutogorowskoje oraz Wiergunskoje, zlokalizowanych w okolicy miasta Ługańsk na Ukrainie. Kulczyk Oil Ventures jest właścicielem 70 proc. udziałów Kub-Gasu. (PAP)

morb/ ana/

d2y5f7b

Podziel się opinią

Share
d2y5f7b
d2y5f7b