Trwa ładowanie...
d28j8v8
(pl)

KOV zawiesił prace nad projektem w Syrii

17.10. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures zawiesił prace nad projektem w Syrii w związku z niepewną sytuacją w tym kraju - poinformowała spółka w komunikacie. Dodatkowo, jak...

Share
d28j8v8

17.10. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures zawiesił prace nad projektem w Syrii w związku z niepewną sytuacją w tym kraju - poinformowała spółka w komunikacie. Dodatkowo, jak podała firma, sankcje nałożone na Syrię ograniczają potencjalne korzyści z prowadzonych tam prac. KOV potrzebuje czasu na ocenę wyników przeprowadzonych badań i perspektywiczności głębiej położonych struktur.

"Sytuacja w Syrii jest bardzo skomplikowana, nie jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwa naszym ludziom, a sankcje, jakie zostały ostatnio nałożone, w znacznym stopniu utrudniają nam prowadzenie prac poszukiwawczych. Dlatego do czasu aż sytuacja będzie bardziej stabilna musimy zawiesić prace na tej koncesji" - powiedział PAP Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich KOV, dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zawieszając prace w Syrii, KOV przerwał wiercenie odwiertu Itheria-1 na głębokości 2.072 m, tymczasem docelowa jego głębokość miała wynieść 3.256 m.

d28j8v8

"Pierwszym obiektem, do którego dotarto, były piaskowce (...) które zostały zbadane na głębokości ok. 1.470 m, lecz nie miały odpowiedniej porowatości ani przepuszczalności, aby mogły być potencjalnym rezerwuarem. Pozostałe dwa potencjalne rezerwuary (...) zalegają prawdopodobnie poniżej głębokości TD zawieszonych prac" - podała spółka.

Pozyskane dotychczas informacje zostaną wykorzystane do "zaktualizowania perspektywiczności głębiej położonych celów".

"Odwiert nie został zakończony, jeszcze ponad 1/3 głębokości przed nami, w tym dwa główne cele, jednak to, co wiemy o nim już dzisiaj, pozwoli nam na ponowną analizę i dodatkowe wnioski" - poinformował Korczak.

KOV podał, że będzie wraz z partnerami obserwować sytuację w Syrii, by ocenić, czy i kiedy będzie mógł powrócić do prac operacyjnych w tym kraju.

d28j8v8

Przed podjęciem decyzji o zawieszeniu operacji KOV zwrócił się z wnioskiem o wydłużenie pierwszego okresu poszukiwawczego, jednak został on odrzucony.

"Zapisy umowy o podziale wpływów z wydobycia w Bloku 9 pozostają w mocy, zaś KOV prowadzi rozmowy z przedstawicielami władz syryjskich na temat Bloku" - napisano w komunikacie.

KOV posiada 50-proc. udział w Bloku 9, uprawniający do poszukiwania i wydobycia ropy i gazu ziemnego. Blok 9 ma powierzchnię 10.032 km2. (PAP)

morb/

d28j8v8

Podziel się opinią

Share
d28j8v8
d28j8v8