Trwa ładowanie...

Kowalczyk: MF rezygnuje z wielokadencyjności RPP

Ministerstwo Finansów, w ramach konsultacji założeń projektu noweli ustawy o NBP, zrezygnuje z pomysłu wielokadencyjności członków RPP; planowane jest wprowadzenie rotacyjności dla członków Rady - poinformował PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Kowalczyk: MF rezygnuje z wielokadencyjności RPPŹródło: AFP, fot: YASSER AL-ZAYYAT
d39vuns
d39vuns

- Odbyła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie założeń do nowelizacji ustawy o NBP. Rezygnujemy z wielokadencyjności członków RPP, chcemy natomiast wprowadzić rotacyjność członków Rady, żeby nie wszyscy członkowie kończyli swoją kadencję w tym samym czasie - powiedział PAP Kowalczyk.

W projekcie założeń do noweli ustawy o banku centralnym resort finansów zaproponował dwukadencyjność dla członków Rady. Takim zmianom przeciwny jest jednak NBP. Zdaniem przedstawicieli banku może to budzić wątpliwości co do niezależności banku i obniżyć wiarygodność polityki pieniężnej.

W swojej opinii do projektu założeń NBP przypomina też, że w przeglądach polskiej gospodarki OECD wskazuje na fakt, że kadencja wszystkich członków RPP wygasa w zbliżonym terminie, co zwiększa niepewność w polityce pieniężnej i ryzyko niespójności decyzji w kolejnych kadencjach Rady. Bank centralny wskazuje, że wprowadzenie zmian rekomendowanych przez OECD byłoby spójne z międzynarodową praktyką i jednocześnie skróciłoby i ułatwiło okres "uczenia się" polityki pieniężnej.

Bartek Godusławski

d39vuns
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vuns