Kraje, które najwięcej wydają na służbę zdrowia
Średnia długość życia w krajach rozwiniętych wynosi 80,5 lat. Na długowieczność wpływa nie tylko zdrowy tryb życia, ale przede wszystkim cały system opieki zdrowotnej. Z raportu OECD wynika, że na opiekę zdrowotną kraje te przeznaczają pomiędzy 8,9% a 16,4% PKB. Wydatki na ochronę zdrowia obejmują wiele dziedzin - od pensji lekarzy, administracje szpitali, po produkty farmaceutyczne. Oto kraje, które wydają najwięcej na służbę zdrowia przeliczając na jednego mieszkańca.
Średnia długość życia w krajach rozwiniętych wynosi 80,5 lat. Na długowieczność wpływa nie tylko zdrowy tryb życia, ale przede wszystkim cały system opieki zdrowotnej. Z raportu OECD wynika, że na opiekę zdrowotną kraje te przeznaczają pomiędzy 8,9 proc. a 16,4 proc. PKB. Wydatki na ochronę zdrowia obejmują wiele dziedzin - od pensji lekarzy, administracje szpitali, po produkty farmaceutyczne. Oto kraje, które wydają najwięcej na służbę zdrowia przeliczając na jednego mieszkańca.
Podczas, gdy kraje OECD na ochronę zdrowia wydają średnio 3453 dolary na każdego mieszkańca, w Danii jest to suma 4553 dolarów, a szacuje się, że będzie ona jeszcze wzrastać. Powodem jest przede wszystkim starzejące się społeczeństwo. Osoby po 65. roku życia stanowiły w 2014 roku w Danii 18,3 proc. mieszkańców, a w 2050 r. ma ich być prawie 23,8 procent.
Służba zdrowia w Danii zapewnia wszystkim obywatelom bezpłatne usługi medyczne, jak w większości krajów OECD, ale podczas gdy średnia kosztów opieki zdrowotnej pokrywanej przez te kraje to 36,9 procent, Dania pochłania ich aż 84,3 procent.