Krótsza praca dla urzędnika, nie dla sprzątaczki. Zmiany we Włocławku
Od 1 września urzędnicy miejscy z Włocławka pracują przez 7 godzin dziennie. Tak działa pilotaż wprowadzony uchwałą Rady Miasta z 2024 r. Swoim działaniem nie obejmuje jednak wszystkich. Wiemy dlaczego.
Zmiana godzin pracy urzędników z Włocławka była oczkiem w głowie prezydenta miasta Krzysztofa Kukuckiego. Ostatecznie krócej za biurkiem urzędnicy siedzą od 1 września. Spędzają w urzędzie siedem godzin dziennie, czyli 35 godzin w tygodniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszyscy patrzą na Włocławek. Rewolucyjny krok władz w urzędzie?
Krótszy tydzień pracy, ale nie dla wszystkich
Według Urzędu Miasta Włocławka skrócony tydzień pracy ma nie wpływać negatywnie na obsługę petentów. Interesanci mogą załatwiać swoje sprawy w standardowych godzinach pracy urzędu - te nie uległy zmianie.
Jak podkreślała w rozmowie z INNPoland.pl Aleksandra Bartoszewska, główna specjalistka ds. informacyjno-publicystycznych w Urzędzie Miasta Włocławka, obsługa mieszkańców jest priorytetem. Kobieta podkreśliła przy tym, że, "aby zrealizować sprawę konkretnego petenta do końca, urzędnicy nie trzymają się sztywno 7-godzinnego wymiaru pracy".
Urzędnicy pracują krócej, ale ta zmiana nie dotyczy innych osób pracujących w urzędzie. Mowa o sprzątaczkach. Wszystko przez to, ze są zatrudniane przez firmy zewnętrzne, które nie muszą stosować się do zapisów uchwały Rady Miasta o skróceniu tygodnia pracy. Przepisy ich nie obowiązują.
Krócej pracują natomiast osoby zatrudnione na stanowiskach pomocniczych i obsługi, a więc np. konserwatorzy.
35-godzinny tydzień pracy w Lesznie
Jak pisaliśmy w WP Finasne, skrócony tydzień pracy w urzędzie miejskim obowiązuje od 1 lipca w Lesznie. Jak pisał portal money.pl, urzędnicy zarabiają tyle samo, co wcześniej oraz zachowali przysługującą im liczbę dni urlopowych.
- To pilotażowe działanie. Najbliższe miesiące pokażą, czy takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na wydajność i efektywność pracy w urzędzie, np. czy ilość obsługiwanych klientów lub wydanych decyzji nie ulegnie zmniejszeniu itp. Będę to monitorować i analizować na podstawie sprawozdań, jakie przygotowywać będą naczelnicy i kierownicy - powiedział w czerwcu bieżącego roku prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki, cytowany w oficjalnym komunikacie.