Kryzys kładzie się cieniem na negocjacjach ws. budżetu UE
Spowodowane kryzysem cięcia budżetowe w krajach członkowskich UE muszą znaleźć odzwierciedlenie w nowym budżecie Unii na lata 2013-2020 - takie stanowisko zajęli najwięksi płatnicy netto na nieformalnym spotkaniu ministrów ds. europejskich państw Wspólnoty w Sopocie.
Ministrowie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji protestowali podczas spotkania, które odbyło się w czwartek i piątek w Sopocie, przeciwko zwiększeniu unijnych wydatków w kolejnym siedmioletnim budżecie. Te trzy kraje wraz z Holandią i Finlandią podpisały się w grudniu minionego roku pod listem apelującym o zamrożenie wydatków na poziomie, jaki osiągną one w 2013 r.
- Trwamy przy naszym stanowisku. Zamrożenie wydatków na poziomie realnym (tzn. jedynie z uwzględnieniem inflacji - PAP) jest czymś o wiele skromniejszym niż wdraża u siebie wiele krajów - mówił w piątek dziennikarzom brytyjski minister David Lidington w kuluarach sopockiego spotkania.
- Naszym pierwszoplanowym celem, który podzielamy z Francją i Niemcami, jest trzymanie w ryzach ogólnego poziomu wydatków. Oczywiście możemy rozmawiać o tym, jak określić ich strukturę - dodał. Przyznał, że brytyjski rząd wolałby widzieć wręcz zmniejszenie wydatków UE, ale w ramach "rozsądnego kompromisu" zgadza się na ich zamrożenie.
Lidington odrzucił kilka elementów budżetowej propozycji KE ogłoszonej 29 czerwca. Nie zgodził się na zaproponowany nowy sposób zasilania budżetu UE w postaci podatku od transakcji finansowych. Skrytykował też pomysł utworzenia nowej kategorii tzw. regionów przejściowych, którym mimo wzrostu standardu życia nadal miałoby przysługiwać wsparcie z funduszy spójności.
- Polityka spójności powinna być nakierowana na najbiedniejsze regiony UE i wycofana z biednych regionów w bogatszych krajach. Jeśli region już nie potrzebuje środków UE, to trzeba to raczej uczcić - w końcu po to jest polityka spójności, bo regiony doszlusowały do unijnego poziomu - mówił.
Brytyjczyk stanowczo odrzucił reformę tzw. rabatu brytyjskiego, który umożliwia obniżenie składki tego kraju do wspólnego budżetu. - Jest on w pełni uzasadniony i powinien zostać. KE prosi nas o zrezygnowanie z trwałego mechanizmu, oferując w zamian mechanizm ograniczony w czasie, który podlega renegocjacji za każdym razem. To co proponuje KE jest rozciąganiem definicji słowa +reforma+ - ironizował Lidington.
Także przedstawiciel Francji podkreślał, że negocjacje nad nowym budżetem będą się toczyć w atmosferze cięć w budżetach krajowych i "musi to zostać wzięte pod uwagę".
- Przejrzystość, ocena i rygoryzm są nieodzowne, by przyjąć budżet, który będzie wiarygodny i zrozumiały dla wszystkich Europejczyków - powiedział w Sopocie francuski minister Jean Leonetti.
"Należy sobie z góry powiedzieć, że powinniśmy wydawać lepiej w ramach istniejącej koperty, zamiast wydawać więcej" - apelował. Ocenił, że obecna sytuacja finansów publicznych w krajach UE jest "dowodem, że Europa była hojna i naiwna". - Dziś weszliśmy w epokę realizmu z korzyścią dla krajów, Europy i obywateli. Byłoby fundamentalnym błędem tworzenie budżetu tak, jakby kryzys był tylko incydentem.
Leonetti opowiedział się za rozdzieleniem dyskusji o dochodach (wielkości budżetu) od dyskusji o wydatkach. - Dobrym krokiem byłoby mówienie o tym, jak lepiej wydawać, a nie o tym, jak zwiększyć dochody, by wydawać więcej - wskazał. Odnosząc się do propozycji KE, skrytykował pomysł sięgnięcia po dochody z podatku VAT w celu zasilenia unijnego budżetu (bowiem może to zmniejszyć wpływy do budżetów narodowych i zagrozić konsumpcji); podatek od transakcji finansowych uznał natomiast za dobry pomysł.
Już w czwartek sekretarz stanu w niemieckim MSZ Werner Hoyer uznał za nierealistyczną propozycję Komisji Europejskiej zakładającą 7-letni budżet w wysokości 972,2 mld euro, wobec 925 mld euro w obecnym budżecie na lata 2007-2013. Oznacza to wzrost o 5 punktów proc.
- Propozycja KE wykracza poza granice (do udźwignięcia) przez praktycznie wszystkie kraje, to nie tylko kwestia strefy euro. Wszystkie kraje powinny równoważyć budżety i przyjmować drastyczne cięcia - stwierdził Hoyer. Jak podsumował, w obecnym kształcie propozycja Komisji Europejskiej nie odzwierciedla konieczności oszczędności i redukcji długów publicznych w krajach UE.
Propozycji KE bronił natomiast w Sopocie unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jak podkreślił, w odniesieniu do zamożności UE budżet ma nadal wynosić ok. 1 proc. unijnego PKB.
- Myśmy zadowolili tych, którzy chcą oszczędzać - bo nie chcemy, aby ten budżet, choć kompetencje UE rosną, wzrastał. On ma być tylko inflacyjnie dostosowany i jest stabilizowany w swoim realnym wymiarze. To dobra wiadomość dla płatników netto, choć pewnie jakieś oszczędności będą jeszcze chcieli znaleźć - mówił.
Sopockie spotkanie było pierwszą okazją do bezpośredniej, politycznej dyskusji na temat budżetowej propozycji KE. Kiedy kraje UE osiągną już kompromis, niezbędna będzie aprobata dla niego ze strony Parlamentu Europejskiego. Zamiarem KE jest przyjęcie ostatecznej wersji budżetu pod koniec 2012 r.