Trwa ładowanie...
pkb

Kryzys nas nie oszczędzi, ale fatalnie też nie będzie

Wzrost gospodarczy w 2009 roku nie powinien spaść poniżej 2,5 proc., przy czym środki unijne wspomogą dynamikę PKB o 0,2-0,3 pp. Poziom bezrobocia w 09 będzie uzależniony m.in. od dynamiki wynagrodzeń i elastyczności rynku pracy - wynika z analiz Instytutu Badań Strukturalnych (IBS).
Share
Kryzys nas nie oszczędzi, ale fatalnie też nie będzie
Źródło: Jupiterimages
d49mb3b

Wzrost gospodarczy w 2009 roku nie powinien spaść poniżej 2,5 proc., przy czym środki unijne wspomogą dynamikę PKB o 0,2-0,3 pp. Poziom bezrobocia w 2009 r. będzie uzależniony m.in. od dynamiki wynagrodzeń i elastyczności rynku pracy - wynika z analiz Instytutu Badań Strukturalnych (IBS).

_ Zgodnie z naszymi wyliczeniami dynamika PKB w 2009 roku nie powinna spaść poniżej 2,5 proc. Tylko bardzo zły rozwój koniunktury światowej mógłby spowodować pogorszenie tej oceny. Myślę, że druga połowa przyszłego roku będzie lepsza niż pierwsza, szczególnie IV kw. powinien dodatnie wypłynąć na wyniki całego roku. Naszym zdaniem środki unijne podbiją wzrost gospodarczy w 2009 roku o 0,2-0,3 pp, maksymalnie o 0,5 pp - ale dopiero w 2011 roku _ - powiedział dr Maciej Bukowski, prezes Instytutu.

_ Trzeba jednak pamiętać, że ostatecznie wiele zależy od rozwoju sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie ciągle należy liczyć się z ryzykiem drugiej fali kryzysu _ - zaznaczył.

d49mb3b

_ Należy robić wszystko, aby podtrzymać dynamikę inwestycji. Każde działanie wspierające inwestycje przyniesie wymierne korzyści, głównie dla sektora budowlanego _ - powiedział.

BEZROBOCIE W 2009 WZROŚNIE NIEZNACZNIE

Analitycy IBS uważają, że stopa bezrobocia w 2009 roku będzie w dużej mierze zależała od skali spowolnienia gospodarczego.

_ W żadnym razie jednak nie należy spodziewać się takiego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, jak w roku 2000 _ - powiedział Bukowski.

d49mb3b

Taką opinię podziela resort pracy. Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami wiceminister pracy Czesławy Ostrowskiej spowolnienie gospodarcze w 2009 roku może spowodować wzrost bezrobocia maksymalnie o 3 pkt procentowe.

Zdaniem prezesa IBS wzrost bezrobocia może zostać ograniczony m.in. poprzez uelastycznienie rynku pracy i obniżenie dynamiki wynagrodzeń.

_ Od tego, o ile wzrośnie bezrobocie ważniejsze jest to, jak szybko potem zniknie. Bardziej elastyczny rynek pracy to także szybszy ponowny wzrost zatrudnienia, gdy kryzys ustąpi. Co więcej na poziomie pojedynczych zakładów, branż a nawet i całej gospodarki szczególnie dobre efekty przyniosłoby uelastycznienie wynagrodzeń. Warto zauważyć, że istnieje korelacja pomiędzy sztywnymi płacami a wzrostem bezrobocia w recesji. Takie instrumenty jak np. możliwość rozliczenia czasu pracy w dłuższych okresach czy rezygnacja z premii kwartalnych i trzynastek zmniejszyłyby skalę zwolnień w nadchodzącym spowolnieniu _ - powiedział.

Maria Kozińska (PAP)

d49mb3b

Podziel się opinią

Share
d49mb3b
d49mb3b