Trwa ładowanie...
d45wc9l

Kryzys ukraiński nie ma wpływu na wejście Polski do strefy euro - premier

10.03. Warszawa (PAP) - Kryzys polityczny na Ukrainie nie ma wpływu i związku z wejściem Polski do strefy euro - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że polska gospodarka nie...

d45wc9l

10.03. Warszawa (PAP) - Kryzys polityczny na Ukrainie nie ma wpływu i związku z wejściem Polski do strefy euro - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że polska gospodarka nie jest gotowa do zamiany złotego na euro i nie byłoby to obecnie bezpieczne.

"My wejdziemy do strefy euro kiedy będzie to w pełni bezpieczne, czyli kiedy Polska będzie w pełni przygotowana. Nie uważam za przygotowane te głosy, że trzeba wejść jutro do strefy euro, bo będziemy dzięki temu bezpieczniejsi w kontekście kryzysu ukraińskiego. (...) Nie jesteśmy przygotowani do wejścia do strefy euro w takich nagłych terminach" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier.

"Kryzys ukraiński nie ma nic wspólnego z problemem europejskiej waluty. Ryzyka związane z kryzysem ukraińskim są związane z zupełnie innym kontekstem" - dodał.

W ubiegłym tygodniu prezes NBP Marek Belka ocenił, że kryzys ukraiński może skłaniać do przemyślenia członkostwa Polski w strefie euro. Dodał, że sytuacja na wschodzie Europy nie pomaga w prowadzeniu stabilnej i bezpiecznej polityki gospodarczej, w tym polityki pieniężnej.

Tusk powtórzył też, że zanim Polska będzie chciała przystąpić do stery euro, musi zostać zmieniona konstytucja.

"Dzisiaj jedynym problemem politycznym, blokadą jeśli chodzi o wejście Polski do strefy euro są te niefortunne zapisy w konstytucji. Trzeba przede wszystkim zmienić w Polsce konstytucję" - przypomniał szef rządu. (PAP)

bg/ asa/

d45wc9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45wc9l