Trwa ładowanie...

Książki sprzedawano tu już w 1610 r. W nowej odsłonie najstarszej księgarni w Polsce nie kupisz płyt ani skarpet, ma być tradycyjnie

Krakowski Rynek Główny 23 to adres szczególny. W 1610 roku Franciszek Jakub Mercenich otworzył tu księgarnię. Fakt, że po dzień dzisiejszy sprzedawane są tu książki, oznacza, że jest to nie tylko najstarsza księgarnia w Polsce, ale również w tej części Europy. Teraz powstaje tu Empik, ale nietypowy. Na półkach znajdują się bowiem tylko książki. Pracownicy mają też naprawdę znać się na literaturze. A to w dzisiejszych czasach rzadkość.

Książki sprzedawano tu już w 1610 r. W nowej odsłonie najstarszej księgarni w Polsce nie kupisz płyt ani skarpet, ma być tradycyjnieŹródło: Materiały prasowe, fot: Materiały prasowe
d1gd3zp
d1gd3zp

Przez lata skład księgarski na krakowskim Rynku zmieniał właścicieli. Jego historię tworzyła między innymi spółka księgarska Gebethner i Wolff czy Centrala Obrotu Księgarskiego „Dom Książki”. 15 listopada 2017 roku rozpoczyna się nowy rozdział w historii tak zwanej kamienicy kromerowskiej – do tej lokalizacji zawitał Empik.

Jednolita cena książek? Zobacz wideo:

Firma chce, by ta księgarnia różniła się od pozostałych z jej sieci, zdominowanych przez wszystko, tylko nie książki. W nowej lokalizacji kupimy tylko literaturę, a także wybrane gry planszowe i krakowskie gadżety. Również pracownicy mają nie być "z przypadku". Według zapewnień firmy wszyscy zatrudnieni w kamienicy kromerowskiej naprawdę znają się na literaturze i mogą nam doradzić.

– Szanujemy i doceniamy tradycję tego miejsca. Chcemy, aby czytelnicy czuli tu atmosferę domowej biblioteki. Pracownicy to miłośnicy i znawcy książek – będą dla odwiedzających księgarnię prawdziwymi przewodnikami po meandrach literatury i wartościowymi rozmówcami w dyskusjach o twórcach czy konkretnych dziełach – podkreśla Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Grupy Empik.

d1gd3zp

Na początek Empik otwiera dla czytelników pierwszą część księgarni (130 m.kw.) z przedwojennymi regałami na książki. Sale w głębi kamienicy imienia polskich noblistów oraz prowadzący do nich pasaż zostaną otwarte w pierwszej połowie 2018 roku, po gruntownym remoncie. – Szczególnie zadbamy o to, aby wyeksponować każdy historyczny element w architekturze kamienicy – jak chociażby stanowiący najstarszą część w przestrzeni księgarni XIII-wieczny portyk czy drewniany strop jednej z sal wykonany w XV wieku – mówi Ewa Szmidt-Belcarz.

Empik stworzy wygodne strefy do czytania i przeglądania książek, a sale im. Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza zamienią się w literacką kawiarnię, w której będą się odbywać kameralne spotkania i dyskusje literackie. Koncept architektoniczny tej przestrzeni tworzy pracownia Jana Strumiłły.

d1gd3zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gd3zp