Trwa ładowanie...

Księża seniorzy żyją w bogactwie? Oto ich emerytury

Świadczenia emerytalne dla księży w Polsce utrzymują się z dwóch różnych źródeł finansowania, co odróżnia je od tradycyjnych emerytur Polaków. Jakie stawki mogą oczekiwać ks. emeryci i od czego to zależy? Oto nasze wyjaśnienie.

Oto na jakie emerytury mogą liczyć księża Oto na jakie emerytury mogą liczyć księża Źródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d2vxtrn
d2vxtrn

W jaki sposób są kalkulowane emerytury dla duchownych po zakończeniu ich posługi? Brak jest dokładnych statystyk na ten temat, lecz możliwe jest dokonanie samodzielnej oceny. Znany jest fakt, że finansowanie emerytur księży pochodzi zarówno z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i z Funduszu Kościelnego, jak donosi serwis bankier.pl.

Do uzyskania prawa do emerytury od ZUS, księża muszą osiągnąć wiek 65 lat. Ci z nich, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, np. w szkołach, uczelniach, kuriach, a także jako kapelani w wojsku lub szpitalach, odprowadzają składki emerytalne do ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Składki wpłacone do ZUS mają wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia emerytalnego. Z kolei duchowni skupieni wyłącznie na pracy duszpasterskiej, niebędący na umowie o pracę, pokrywają składki do ZUS osobiście, co stanowi 20% ich wartości, podczas gdy 80% składkę pokrywa Fundusz Kościelny. W ti sytuacji wysokość składki ZUS dla księży korzystających z pomocy Funduszu Kościelnego obliczana jest na bazie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

d2vxtrn

Kapelani wcześniej niezatrudnieni na pełny etat i dofinansowani przez Fundusz Kościelny mogą liczyć na emeryturę w wysokości 1588,44 zł brutto, jak informuje portal bankier.pl.

Co z zakonnicami? Oto na jaką emeryturę mogą liczyć

Według informacji udostępnionych przez Konferencję Episkopatu Polski w Polsce mieszka i działa około 17 tysięcy sióstr zakonnych, z których część nie zawarła umowy o pracę, np. w szkołach czy szpitalach, i otrzymują one skromne świadczenia emerytalne z Funduszu Kościelnego, gdzie składki emerytalne są bardzo niskie.

Siostry zakonne zatrudnione na podstawie umowy o pracę w instytucjach takich jak domy dziecka, szkoły czy przedszkola, mogą spodziewać się wyższych emerytur od minimalnej.

Zakonnice, które zarabiają minimalną emeryturę - w obecnej chwili jest to kwota 1588,44 zł brutto, a po odjęciu podatku oznacza to 1445,48 zł "na rękę" - stanowią większość. Księża natomiast, korzystający z dobrowolnych datków wiernych, takich jak ofiary z tacy, opłaty za pogrzeby, chrzty oraz intencje mszalne, otrzymują wyższe emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vxtrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vxtrn