Trwa ładowanie...

Kto płaci za niewykrytego sprawcę wypadku? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przestrzega przed rosnącą falą wypadków

Wypłaty za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców na terenie Polski rosną. W I półroczu zwiększyły się o 50 proc. - alarmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Share
Kto płaci za niewykrytego sprawcę wypadku? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przestrzega przed rosnącą falą wypadkówŹródło: Fotolia, fot: starsstudio
d1ntcg6

Aż o 50 proc. wzrosły wypłaty za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców. Tak złego pierwszego półrocza nie było od lat - podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak podaje UFG ten skokowy wzrost wypłat to efekt wznawiania dawno już zakończonych spraw i występowania o kolejne odszkodowania za wypadki drogowe sprzed lat, a także wynik znacznie wyższych sum zasadzanych obecnie przez sądy.

W pierwszym półroczu 2015 roku UFG wypłacił ponad 52 mln złotych.

d1ntcg6

"Jeżeli ten trend wzrostu świadczeń utrzyma się przez dłuższy okres, niezbędne będzie uruchomienie procedury podwyższenia składki płaconej przez ubezpieczycieli na UFG" - ostrzega fundusz.

"Z naszych szacunków wynika, że aby pokryć te lawinowo rosnące roszczenia - rynek ubezpieczeń komunikacyjnych musiałby sięgnąć do kiszeni kierowców i podwyższyć składkę na Fundusz z obecnych 1,3 procent do 2 procent rocznego przypisu składki za ubezpieczenia OC" - dodaje.

Jak zastrzega dokładniejsza ocena rozwoju tego zjawiska będzie możliwa po trzecim kwartale roku.

d1ntcg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntcg6