Kto w Europie pracuje najdłużej? Odpowiedź szokuje

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że najmniej czasu w pracy spędzają Finowie i Francuzi.

Kto w Europie pracuje najdłużej? Odpowiedź szokuje
Źródło zdjęć: © WP.PL | Miłosz poloch / Reporter

13.04.2015 | aktual.: 13.04.2015 21:28

W Unii Europejskiej najwięcej czasu w pracy spędza się w Grecji - wynika z poniedziałkowego raportu Komisji Europejskiej. Jest to także kraj o najwyższej w Unii stopie bezrobocia. Drudzy wśród najbardziej zapracowanych są Polacy. Z pracą w Unii Europejskiej jest coraz lepiej. Z informacji urzędu statystycznego Eurostat wynika, że w lutym bez pracy w eurolandzie było 11,3 procent osób, a w całej Wspólnocie wyniósł 9,8 procent.

Jak wynika z danych Eurostatu, przy uwzględnieniu zarówno zatrudnionych na pełen etat, jak i samozatrudnionych średni czas pracy w podstawowym miejscu pracy w Grecji to 43,9 godzin tygodniowo, a w Polsce - 42,5 godziny.

Z kolei najmniej czasu w pracy spędzają Finowie i Francuzi. Ich średni czas pracy to 39,5 godz. tygodniowo.

Bezrobocie w całej UE i większości państw członkowskich powoli spada z wysokich poziomów - napisano w kwartalnym raporcie Komisji Europejskiej, opublikowanym w poniedziałek. Z danych wynika, że pracy nie ma około 23,9 mln mieszkańców UE.

Komisja zwraca uwagę, że w III kwartale 2014 r. po raz pierwszy od 2009 r. spadła stopa bezrobocia długoterminowego, czyli odsetek osób, które pozostają bez pracy dłużej niż rok.

Wciąż jednak około połowy bezrobotnych w UE, czyli ok. 12,4 mln ludzi, jest bez pracy przez rok i dłużej, a spośród nich ponad 6 mln dłużej niż dwa lata - zaznaczono w raporcie.

Tania siła robocza nie daje już polskim firmom sukcesu na obcych rynkach:


* * *Spada bezrobocie w Unii Europejskiej *

Bezrobocie w Unii Europejskiej zaczęło powoli spadać, pozytywne zmiany widać w większości sektorów gospodarki, ale wciąż zbyt wiele osób pozostaje bez pracy. To główne wnioski z ostatniego sprawozdania przedstawionego przez Komisję Europejską.

Z raportu wynika, że w zeszłym roku bezrobocie spadło w większości państw członkowskich, także w tych, w których problem ten jest najpoważniejszy: w Grecji czy w Hiszpanii. W ciągu ostatnich dwóch lat udało się stworzyć ponad 2,5 miliona miejsc pracy.

Zatrudnienie rosło zarówno w przemyśle, jak i w sektorze usług. Coraz więcej osób starających się o pracę otrzymywało umowy na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin.

Jednocześnie poważnym problemem pozostaje wciąż bezrobocie długotrwałe - zwłaszcza w krajach południowej Europy. Niemal 12,5 miliona Europejczyków nie ma pracy od ponad roku, z czego 6 milionów - dłużej niż dwa lata. Bezrobocie wśród młodzieży także utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Bez pracy jest ponad 21 procent osób poniżej 25. roku życia, czyli prawie 5 milionów młodych Europejczyków.
Z informacji urzędu statystycznego Eurostat wynika, że w lutym bez pracy w eurolandzie było 11,3 procent osób, a w całej Wspólnocie wyniósł 9,8 procent. To mniej niż miesiąc wcześniej.

W lutym pracy nie miało prawie 24 miliony obywateli Unii, z czego ponad 18 milionów w krajach strefy euro. W porównaniu z danymi ze stycznia liczba bezrobotnych spadła o prawie 50 tysięcy w eurolandzie i o 91 tysięcy w całej Wspólnocie. Bezrobocie wśród młodzieży wyniosło 21,1 procent, co oznacza, że problem ten dotyczył prawie 5 milionów osób poniżej 25. roku życia.
Kraje, które najlepiej wypadają pod kątem zatrudnienia, to wciąż Niemcy i Austria. Najwyższy poziom bezrobocia odnotowano zaś ponownie w Grecji i w Hiszpanii. W tym ostatnim kraju bez pracy było 23,2 procent osób.

Jeśli chodzi o Polskę to - według Eurostatu - bezrobocie w naszym kraju wyniosło 7,8 procent. Inne dane podał Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z metodologią GUS w lutym bez pracy było 12 procent Polaków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)