Trwa ładowanie...

Kurs euro. EBC zaskoczył wszystkich uczestników rynku walutowego

EBC zaskoczył wszystkich uczestników rynku walutowego.

Kurs euro. EBC zaskoczył wszystkich uczestników rynku walutowegoFot: PublicDomainPictures/pixabay (CC0 Public Domain)
d1oj2c1
d1oj2c1

W czwartek euro umocniło się do dolara o 3 proc. To najmocniejszy dzienny ruch od 6 lat. Jeszcze bardziej niż skala zmiany kursu walutowego dziwi kierunek. Nawet Goldman Sachs mocno przestrzelił prognozy. Dla inwestorów mogło się to bardzo źle skończyć.

Analitycy Goldman Sachs prognozowali mocny spadek wartości euro po czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Zamiast spadku kursu eurodolara do poziomu 1,03, obserwowaliśmy jednak skok do 1,09. Dla inwestorów obracających dużymi pieniędzmi, postawienie na scenariusz amerykańskiego banku inwestycyjnego mogło się skończyć ogromnymi stratami.

Czwartkowe notowania eurodolara

d1oj2c1

Przypomnijmy, że 3 proc. zmiana wartości kursu walutowego może oznaczać zmianę wartości inwestycji o 300 proc. W przypadku błędu, może się to skończyć stratą wszystkich pieniędzy. Firmy inwestycyjne dla handlu walutami oferują inwestorom tzw. dźwignię finansową, która polega na tym, że wpłacamy na konto maklerskie tylko pewien mały procent wartości kapitału, którym obracamy. Często ten stosunek wynosi 1:100.

Błąd Goldman Sachs jest tym bardziej bolesny, że skok kursu eurodolara był najmocniejszy od 2009 roku. Warto jednocześnie przypomnieć, że analitycy Goldmana prognozowali kilka miesięcy temu spadek eurodolara poniżej parytetu, czyli poniżej jedynki. Do końca roku za euro mieliśmy płacić 0,95 dolara.

Tegoroczne notowania eurodolara

Zaskakujące umocnienie euro wynikało z faktu, że rynek walutowy oczekiwał bardziej zdecydowanych decyzji w odniesieniu do programu skupu obligacji prowadzonego przez EBC. Bank zdecydował o wydłużeniu o pół roku okresu jego trwanie i poszerzył zakres instrumentów finansowych możliwych do skupu. Bez zmian pozostała jednak wartość comiesięcznych zakupów. Analitycy powszechnie oczekiwali jego zwiększenia o 10-15 mld euro.

Zaskoczeni przebiegiem wydarzeń byli także krajowi analitycy. - Nikt rozsądny nie obstawiał wszystkich żetonów na to, że EUR/USD pójdzie w dół. Zawsze pozostawał jakiś margines scenariusza odwrotnego, ale tym razem okazało się, że całą pulę zgarnął właśnie ten margines - komentuje Tomasz Witczak, analityk FMCM.

d1oj2c1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oj2c1