Kwalifikacja wojskowa ruszy 1 lutego. Wezwania dla 230 tys. osób

Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku ruszy 1 lutego. Na wezwanie może liczyć ok. 230 tys. osób. Pisma otrzymają nie tylko młodzi mężczyźni, ale także kobiety.

Na wezwanie do stawienia się przed komisją wojskową może liczyć 230 tys. mężczyzn oraz kobiet
Na wezwanie do stawienia się przed komisją wojskową może liczyć 230 tys. mężczyzn oraz kobiet
Źródło zdjęć: © East News | Lukasz Szelemej
oprac. MZUG

15.11.2023 12:48

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w 2024 roku komisja wojskowa odbędzie się od 1 lutego do 30 kwietnia - czytamy w serwisie prawo.pl. Osoby wyznaczone do stawienia się do kwalifikacji wojskowej są wzywane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Ponadto wezwania powinny być doręczone co najmniej na siedem dni przed terminem komisji. Jeżeli wezwany nie może stawić się na kwalifikacji, musi zawiadomić o tym odpowiedniego urzędnika. To bardzo ważne, bo nieobecność na kwalifikacji może skutkować doprowadzeniem przez policję lub nałożeniem grzywny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto może liczyć na wezwanie?

Zgodnie z rozporządzeniem MON na wezwanie mogą liczyć mężczyźni w wieku 19 lat (urodzeni w 2005 r.) oraz mężczyźni w wieku 20-24 lat urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii do czynnej służby wojskowej. Również osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia (gdy okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji) - czytamy w rozporządzeniu.

Jednak nie tylko mężczyzn obejmie komisja. Kobiety urodzone w latach 1997-2005, które "posiadają odpowiednie kwalifikacje przydatne do służby wojskowej" także otrzymają wezwanie. Za takie kwalifikacje MON uznaje "wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy" - czytamy w dzienniku ustaw.

Otrzymają kategorię wojskową

Podczas kwalifikacji komisja określa zdolności fizyczne i psychiczne do służby wojskowej. Nie oznacza to jednak, że dana osoba jest automatycznie powołana do wojska.

Kwalifikacja wojskowa kończy się nadaniem kategorii wojskowej:

  • A — zdolny do czynnej służby wojskowej,
  • B — czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące),
  • D — niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  • E — trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.
Źródło artykułu:WP Finanse
wojskokomisja wojskowarezerwiści
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)