Trwa ładowanie...

Kwarantanna po powrocie do kraju. Co powinieneś wiedzieć zanim udasz się w podróż?

Kwarantanna po powrocie do kraju nie obejmuje wszystkich podróżnych. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, przypominamy rządowe regulacje w kwestii powrotu do Polski po zagranicznych wycieczkach.

Kwarantanna po powrocie do kraju. Co powinieneś wiedzieć zanim udasz się w podróż?Źródło: Istock
d3kjw4i
d3kjw4i

Kwarantanna po powrocie do kraju. Co powinieneś wiedzieć zanim udasz się w podróż?

Już od 13 czerwca 2020 r. rząd przywrócił pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Tym samym Polacy odzyskali możliwość swobodnego podróżowania i przekraczania granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Osoby zdecydowane na podróż zyskały także na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP bez odbywania kwarantanny.

Kwarantanna a wakacje 2020. W jakich przypadkach turyści wracający z zagranicy będą objęci kwarantanną?

Kwarantanna po powrocie do kraju. Zakazu lotów nie stosuje się jednak do samolotów startujących z lotnisk położonych na terenie:

  • państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej,
  • Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Republiki Albanii, Republiki Korei i Ukrainy.

Ponadto planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim.

d3kjw4i

Kwarantanna po powrocie do kraju. Co powinieneś wiedzieć zanim udasz się w podróż?

Przypomnijmy, że przywrócono również międzynarodowy ruch kolejowy w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Ograniczenie dotyczy jednak podróży pociągami relacji międzynarodowych poza granice zewnętrzne UE.

Od początku maja kwarantanna nie dotyczy osób, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim (nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej).

d3kjw4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kjw4i