Trwa ładowanie...
d2ceblh
14-03-2017 11:42

Kwieciński z MR liczy na ponad 3% wzrostu PKB w I kwartale

Toruń, 14.03.2017 (ISBnews) - Wzrost gospodarczy może przyspieszyć do ponad 3% r/r w I kw. tego roku (z 2,7% r/r w IV kw. 2016 r.), uważa wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

d2ceblh

"Zakładam, że będzie nieco więcej niż 3% tempa wzrostu PKB w I kw., ale potrzebujemy jeszcze parę miesięcy, by podpisane umowy, opiewające już na ok. 120 mld zł, jak również przyciągnięci inwestorzy zagraniczni oraz inwestycje naszych polskich firm przełożyły się realnie na nasz PKB" - powiedział ISBnews Kwieciński w kuluarach Welconomy Forum w Toruniu. Agencja ISBnews jest partnerem medialnym Forum.

Wskazał, że z funduszy unijnych mamy już podpisanych 26% wszystkich umów, tzn. że w umowach mamy ok. 120 mld zł.

Wiceminister podkreślił też, że w realnej gospodarce widać już efekty działań rządu,

"Widać to m.in. po rynku pracy, niskiej stopy bezrobocia, nawet braków na rynku, które są wypełniane przez imigrantów zza granicy, głównie Ukraińców. Mamy rosnące zamówienia w przemyśle - one są powodowane poprzez zwiększone znacząco w stosunku do zeszłego roku umowy, które są podpisywane przez sektor publiczny" - powiedział Kwieciński.

d2ceblh

"Więc to już widzimy w gospodarce i w nastrojach przedsiębiorców, które są rekordowo wysokie . Uważam, że wzrost inwestycji bardzo silnie będzie widać już od III kwartału tego roku. Natomiast wzrost parametrów gospodarczych będziemy widzieli już w I i II kwartale" - podsumował wiceminister.

Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w IV kw. 2016 roku o 2,7% r/r wobec 2,5% wzrostu w poprzednim kwartale. Nakłady brutto na środki trwałe spadły o 5,8% (wobec spadku o 7,7% kwartał wcześniej).

Renata Oljasz

(ISBnews)

d2ceblh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ceblh