Trwa ładowanie...
dbbgk3g

Kwota wolna od podatku da każdemu podwyżkę. Ile na tym zyskamy?

Jeśli Sejm uchwali zwiększenie kwoty wolnej od podatku od 1 stycznia 2016 roku, to z pierwszą pensją za przyszły rok każdy pracujący Polak dostanie podwyżkę. Zyskać mogą nawet emeryci. Wszystko dlatego, że zmniejszy się zaliczka na podatek dochodowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kwota wolna od podatku da każdemu podwyżkę. Ile na tym zyskamy?
(Fotolia)
dbbgk3g

Jak wyliczyła dla finanse.wp.pl kancelaria Chałas i Wspólnicy "podwyżka od rządu" wyniesie 73 zł 66 groszy. Z czego to wynika? Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł. Kto zarobi mniej, daniny na rzecz państwa w ogóle płacić nie musi. Oznacza to, że każda pracująca osoba może odjąć sobie od podatku 556 zł i 2 grosze rocznie. Miesięcznie zyskujemy na tym nieco ponad 46 zł.

Nowa kwota wolna od podatku ma wynieść 8 tys. zł. Rocznie od podatku odliczyć będzie można więc już 1440 zł, czyli 120 zł. Dzięki temu zwiększy się zaliczka na podatek dochodowy właśnie o 73 zł 66 groszy.

Pytanie tylko, czy rząd zdecyduje się na błyskawiczne zmiany w systemie podatkowym. Ich koszt to nawet 15,5 miliarda złotych rocznie, z czego ok. 7 mld zł to pieniądze jakie stracą samorządy.

dbbgk3g

Podziel się opinią

Share
dbbgk3g
dbbgk3g