Trwa ładowanie...

Kwota wolna od podatku. Szykuje się zmiana. Kto zyska?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł to jeden z głównych pomysłów Koalicji Obywatelskiej, a także Konfederacji. Kto najbardziej zyska na tej zmianie w podatkach?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł to jeden z głównych pomysłów Koalicji Obywatelskiej. Kto zyska?Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł to jeden z głównych pomysłów Koalicji Obywatelskiej. Kto zyska?Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d2t4svu
d2t4svu

Konfederacja już pierwszego dnia prac nowego Sejmu złożyła dwa projekty ustaw. Jeden z nich dotyczył podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Nie obyło się bez rażących błędów merytorycznych, które partia musiała dwukrotnie korygować. Ostatecznie jednak projekt Konfederacji ubiegł plany Koalicji Obywatelskiej i będzie procedowany w Sejmie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ministerstwa nikt nie chce, lista zadań "puchnie". "Państwo abdykowało w tej sprawie"

Kto skorzysta na wyższej kwocie wolnej od podatku?

Twórcy projektu szacują, że podniesienie kwoty wolnej będzie kosztowało sektor finansów publicznych 35 mld zł. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

d2t4svu

Jeśli kwota wolna od podatku zostanie podniesiona, to osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie nie zapłacą podatku. Założenie jest bowiem takie, że dochód miesięczny, który nie przekroczy 5 tys. zł brutto, będzie całkowicie zwolniony z podatku.

Eksperci podatkowi wyliczyli, że na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, skorzystaliby finansowo wszyscy, ale najbardziej ci, których wynagrodzenia wynoszą od 6 tys. zł brutto w górę. Im zostałoby w kieszeni rocznie aż o 3,6 tys. zł więcej niż obecnie.

Co ciekawe, taka kwota zostałaby w portfelach zarówno tych, którzy zarabiają 6 tys. zł brutto, jak i tych, których pensja sięga 11 tys. zł czy 12 tys. zł brutto. Z czego to wynika?

Do kwoty 6 tys. zł brutto skumulowana podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty wolnej. Przy 6 tys. zł brutto wynosi ona 59 124 zł. Zaliczka na podatek dochodowy wynosi zaś 0 zł. Wynagrodzenie jest pomniejszane wyłącznie o składki na ZUS i składkę zdrowotną. Składka zdrowotna wynosi 466 zł - wyjaśnia Małgorzata Samborska, partner i doradca podatkowy w Grant Thornton.

Jak tłumaczy ekspertka, korzyść w tym przypadku wynika ze zwiększenia kwoty wolnej, ale nie następuje pełne jej wykorzystanie, bo podatnik nie osiąga tej kwoty w ciągu roku.

Natomiast powyżej 6080 zł brutto miesięcznie następuje już przekroczenie podstawy opodatkowania (czyli 60 tys. zł), ale nadal nie ma podatku, a korzyść wynosi 3600 zł. Jest to wartość dodatkowej kwoty wolnej zwiększonej o 30 tys. i stawki 12 proc. PIT (30 tys. zł x 12 proc. = 3600 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2t4svu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t4svu