Legendarny hotel w Zakopanem wyburzony. Na jego miejscu stanie nowy
Hotel "Imperial" w Zakopanem był ikoną stolicy Tatr. Przed laty jako jedno z najbardziej luksusowych miejsc w górskim kurorcie przyciągał najznamienitszych gości z całego świata, głównie sportowców, którzy zatrzymywali się tam, trenując do prestiżowych zawodów organizowanych pod Giewontem. W ostatnich latach jednak podstarzały i zniszczony budynek głównie straszył przechodniów. Buldożery zakończyły historię hotelu. Na jego miejscu powstanie nowy, ekskluzywny hotel.
12.04.2022 | aktual.: 12.04.2022 12:53
Hotel "Imperial" to jeden z dawnych symboli Zakopanego. Budynek był centrum życia sportowego miasta. W 1949 roku Główny Komitet Kultury Fizycznej powołał "Ośrodek Wyszkolenia Sportowego", który mieścił się w Zakopanem, a swoją siedzibę znalazł właśnie w "Imperialu".
W późniejszych latach ośrodek przeszedł przebudowę, dzięki której uzyskał nowe skrzydło pensjonatu.
Wyburzanie hotelu Imprial w Zakopanem (źródło: "Tygodnik Podhalański"):
W hotelu nocowało wielu znakomitych sportówców z całego świata, głównie narciarzy przygotowujących się do udziału w mistrzostwach świata czy pucharu świata w Zakopanem.
W 2013 roku hotel został zamknięty z uwagi na fatalny stan techniczny i chwilę potem trafił pod młotek, co oburzyło lokalną społeczność.
"Imperial" kupiła spółka Wrocław Hotel Invest 2. Co zamierza nowy inwestor?
- Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego stworzymy luksusowy hotel. Istniejąca, zabytkowa cześć obiektu będzie pieczołowicie i z należytą starannością odrestaurowana, tak aby stała się w szybkim czasie wizytówką regionu i dumą jego mieszkańców oraz włodarzy – informowała firma na łamach "Tygodnika Podhalańskiego".
W miejscu Imperiala powstanie hotel ze 130 pokojami o powierzchni od 22 do 34 m2. Wszystko ma być gotowe w ciągu półtora roku.
W ostatnich dniach na teren starego hotelu wjechał sprzęt ciężki, który wyburza balkony.
Stawiają apartamentowiec tuż przy parku narodowym
Dużo większe kontrowersje budzi budowany w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego nowy apartamentowiec. Według burmistrza Zakopanego i starosty tatrzańskiego budowa jest niezgodna z zapisami obowiązującego planu miejscowego.
Inwestor przekonuje, że apartamentowiec będzie tylko nieznacznie wyższy od pensjonatu, na którego miejscu staje, a budowa realizowana jest w zgodzie z przepisami.
Będzie to siedmiokondygnacyjny budynek z pięcioma piętrami wyrastającymi ponad grunt. Jak zapowiada inwestor, firma Air Tours Poland Centrum Podróży Sp. z o.o., jego ukończenie planowane jest na jesień 2022 r.
Jednak inwestycja wywołuje sporo emocji. Jej krytycy wskazują, że Droga do Białego już nigdy nie będzie taka, jak dotąd. Wątpliwości budzi zakres prowadzonych prac i wielkość powstającego budynku.