Leki na kaszel wycofane z obrotu. "Potencjalne ryzyko zaburzeń rytmu serca"

Europejska Agencja Leków tymczasowo wycofała z obrotu leki zawierające fenispiryd, stosowane w celu złagodzenia kaszlu spowodowanego chorobami płuc. Mogą powodować poważne zaburzenia rytmu serca.

Leki na kaszel wycofane z obrotu. "Potencjalne ryzyko zaburzeń rytmu serca"
Źródło zdjęć: © 123RF
Witold Ziomek

Dokładny wpływ leków zawierających fenispiryd na pracę serca nie jest jeszcze znany. Trwają badania, a czasowe wycofanie leków z aptek jest, jak czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji Leków, środkiem ostrożności.

Zdaniem ekspertów, w przypadku niektórych pacjentów stosowanie preparatów może prowadzić do nieprawidłowości w aktywności elektrycznej serca, które mogą skutkować zaburzeniami rytmu.

- Zgłaszano przypadki zaburzeń rytmu serca u pacjentów, którzy przyjmowali te leki w przeszłości - czytamy w komunikacie. - W celu zbadania potencjalnego związku pomiędzy fenspirydem a wspomnianymi problemami z rytmem serca, przeprowadzono badania na zwierzętach, które wykazały, że fenspiryd może powodować zaburzenia u ludzi.

Jak pisze Agencja, jeśli pacjent stosuje lek przeciwkaszlowy zawierający fenspiryd, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą aby uzyskać poradę dotyczącą innych metod leczenia.

Czytaj też: Nowa lista leków refundowanych. Ważne zmiany od 1 stycznia
Leki zawierające fenspiryd są dostępne w postaci syropu lub tabletek i stosowane u dorosłych oraz dzieci w celu łagodzenia kaszlu przy chorobach płuc. W UE leki zawierające fenspiryd zostały dopuszczone do obrotu w Bułgarii, Francji, na Łotwie, Litwie, w Polsce, Portugalii i Rumunii i są dostępne pod różnymi nazwami (m.in. Elofen, Epistat, Eurefin, Eurespal, Fenspogal, Fosidal, Kudorp, Pneumorel czy Pulneo)
.

Zobacz też: Leki na potencję podrabiane są najczęściej. Uwaga na fałszowane leki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarkawiadomościsłużba zdrowia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (56)