Lewiatan: bez związkowców nie mają sensu spotkania Komisji Trójstronnej
Pracodawcy nie widzą sensu spotkań Komisji Trójstronnej bez związków zawodowych. Takie spotkania to fikcja, dlatego trzeba zastanowić się nad zmianą zasada funkcjonowania Komisji
Henryka Bochniarz przekonuje IAR, że wobec tego spotkania jedynie przedstawicieli rządu i pracodawców powinny być zawieszone. "Utrzymywanie tej fikcji nie jest rozsądne. Jeżeli w piątek związkowcy znów się nie pojawią, to do momentu ich deklaracji o powrocie do rozmów nie ma sensu zwoływać oficjalnych posiedzeń komisji" - powiedziała Henryka Bochniarz. Szefowa konfederacji Lewiatan liczy natomiast na rozmowy dwustronne między pracodawcami a związkami zawodowymi. "My ich nieustannie do tego namawiamy. Ten kryzys w komisji trójstronnej nie jest zaskoczeniem. Od dłuższego czasu ta instytucja nie spełnia swojej roli" - mówiła Bochniarz. Szefowa konfederacji Lewiatan twierdzi, że należy rozmawiać o zmianie formuły spotkań.
Związkom nie podoba się temat zaplanowanego na piątek spotkania - informacja ministra finansów na temat projektu przyszłorocznego budżetu. "Nie ma ani jednego z postulatów złożonych przed siedmioma ministerstwami, a chcieliśmy o nich rozmawiać" - mówiła wiceszefowa OPZZ. Wiesława Taranowska. Zapewniła, że jej związek jest gotów do rozmów. Wiesława Taranowska zapowiedziała, że OPZZ przekaże swoje uwagi do projektu przyszłorocznego budżetu pisemnie.
Podczas konferencji poseł SLD Marek Balt postulował zmianę przewodniczącego Komisji Trójstronnej. Teraz jest nim minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zdaniem posła Sojuszu, na czele Komisji powinien stać minister finansów Jacek Rostowski. Jak mówił, minister Kosiniak-Kamysz nie ma umocowania do prowadzenia jakichkolwiek rozmów ze związkami zawodowymi. "Tylko minister Rostowski ma wpływ na ustalenia Komisji, które mogą być realizowane przez rząd" - powiedział poseł SLD.
Minister pracy kieruje Komisją Trójstronną od początku 2012 roku. Wcześniej przewodniczył jej minister gospodarki.