Lex TVN. Ważna deklaracja Piotra Marciniaka. Wpinka trafi do WOŚP
Piotr Marciniak z TVN 24 zapowiedział w trakcie "Faktów po Faktach", że przekaże wpinkę wspierającą TVN na licytację w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Logo stacji telewizyjne z wpisanym w nie znakiem victorii nosili na wizji dziennikarze pracujący w kanałach należących do amerykańskiego Discovery. Teraz kiedy Andrzej Duda zawetował "lex TVN", Piotr Marciniak ma nadzieję, że wpinka nie będzie już potrzebna.
Dziennikarz TVN 24 Piotr Marciniak zapowiedział, że przekaże wpinkę z logo TVN z wpisanym znakiem victorii na licytację. Tego typu wpinki nosili dziennikarze stacji i osoby wspierające koncern medialny w sporze wokół nowelizacji ustawy medialnej. "Lex TVN" miał - zdaniem komentatorów, dziennikarzy i opozycji - uderzyć właśnie w TVN. W poniedziałek (27.12.) prezydent Andrzej Duda zawetował krytykowaną ustawę.
- Przed Pałacem Prezydenckim i w ponad 100 miastach w całej Polsce tysiące Polaków protestowało przeciwko "lex TVN". Jeszcze więcej osób podpisało się pod apelem do prezydenta. Trwało to kilka dni. I udało się. To jest dobry moment, żeby państwu podziękować za obronę wolnych mediów, obronę wolności słowa i wolności gospodarczej. Okazało się, że Polaków, nawet tuż przed świętami nie da się zakneblować. To już pewnie ostatni program, w którym noszę ten znaczek, który państwo tu widzą. Oby nie był już potrzebny. Ponieważ jest to pierwszy znaczek założony w "Faktach", wystawimy go na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I chętnie go komuś, kto go wylicytuje, wręczę w siedzibie TVN — powiedział w trakcie "Faktów po faktach"Piotr Marciniak.
Biznes kontra polityka. "Wysłałbym ich na bezludną wyspę"
Czym jest "lex TVN"?
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji nazywana popularnie "lex TVN", której twarzą medialną był poseł PiS Marek Suski, ma doprecyzować zapisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogłyby być podmioty z udziałem zagranicznym, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nieprzekraczającym 49 proc. Prace nad ustawą i głosowania w Sejmie zbiegły się z problemami TVN 24 z uzyskaniem przedłużenia koncesji ja nadawanie w Polsce.