Trwa ładowanie...
d26vxp8
d26vxp8

Lista uprawnionych do pomostówek wciąż nieznana

Przedstawiciele pracodawców i pracowników domagają się od rządu ujawnienia listy zawodów uprawniających do emerytur pomostowych. Rząd miał dzisiaj przekazać listę partnerom społecznym Komisji Trójstronnej. Resort Pracy i Polityki Społecznej ma już gotowy wykaz prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jednak odmówił jego ujawnienia.
Share
d26vxp8

Sprawa emerytur pomostowych zdominowała posiedzenie zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych, działającego w ramach Komisji Trójstronnej. Wojciech Nagel z Businesss Center Club, reprezentujący przedsiębiorców powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że rząd wyjaśniał, iż nie przekazał listy, ponieważ nie chciał, aby sprawa emerytur pomostowych zdominowała dyskusję o założeniach ustawy. Zdaniem Wojciecha Nagla jest to niezrozumiałe, ponieważ w jego opinii wykazy te są kluczowe dla całej ustawy. Bez nich - według przedstawiciela BCC - nie będzie można rzetelnie prowadzić dyskusji na temat tych rozwiązań.

Posiedzenie zespołu trwa, na razie nie wiadomo, czy rząd przekaże listę pracodawcom i związkowcom. Z nieoficjalnych informacji wynika, że lista prac w szkodliwych lub szczególnych warunkach została ograniczona do około 50 zawodów.

Rząd proponuje też, aby wcześniejsze emerytury obowiązywały tylko do końca roku. Od nowego roku miałyby je zastąpić emerytury pomostowe dla osób pracujących w warunkach ekstremalnych: w powietrzu, pod ziemią lub dla osób wykonujących zawody wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej, na przykład kierowców autobusów.

d26vxp8

Podziel się opinią

Share
d26vxp8
d26vxp8