Trwa ładowanie...
d45hu2p
d45hu2p
litwa

Litewski sejm przyjął budżet

Sejm Litwy przyjął w poniedziałek budżet państwa na 2009 rok, który, jak twierdzi rządząca koalicja, pomoże przezwyciężyć kryzys, a zdaniem opozycji, doprowadzi do dalszego zubożenia najbiedniejszych i negatywnie wpłynie na rozwój gospodarki.
Share
d45hu2p

Budżet zakłada dochody w wysokości 25,4 mld litów (około 25,4 mld zł) oraz wydatki w wysokości 26,9 mld litów (około 26,9 mld zł). Przewiduje się deficyt budżetowy na poziomie 2,1 procent PKB.

W związku z kryzysem gospodarczym, w przyszłym roku podatek VAT wzrośnie z 18 do 19 proc., a podatek od zysku z 15 do 20 proc. Natomiast podatek dochodowy zostanie obniżony z 24 do 21 proc.

Budżet zakłada nie tylko wzrost podatków, ale też zniesienie większości ulg podatkowych. Na przykład ulgowy 5-procentowy podatek VAT na leki, świeże, chłodzone i mrożone mięso, ryby, owoce, warzywa i przewóz pasażerów wzrośnie obecnie do 19 proc.

Od 1 stycznia zwiększona zostanie akcyza na paliwo, alkohol i papierosy.

Zdaniem premiera Litwy Andriusa Kubiliusa, "taki budżet pozwala na umiarkowany optymizm w oczekiwaniu nowego roku".

Natomiast według opozycji budżet będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę, zahamuje jej rozwój, spowoduje spadek konsumpcji, co z kolei zmniejszy wpływy do państwowej kasy.

Aleksandra Akińczo

d45hu2p

Podziel się opinią

Share
d45hu2p
d45hu2p