Trwa ładowanie...

Lokatorzy nie płacą, ale spółdzielnie mają się dobrze

We wszystkich spółdzielniach mieszkaniowych lokatorzy zalegają ze spłatą swoich należności. Z badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że w 2/3 spółdzielniach nie wpływa do 10% zobowiązań lokatorskich. W pozostałych zadłużenie jest jeszcze wyższe.

Lokatorzy nie płacą, ale spółdzielnie mają się dobrzeŹródło: Jupiterimages
d36rkg2
d36rkg2

Prezes InfoMonitora Mariusz Hildebrand powiedział, że mimo tych zaległości kondycja finansowa spółdzielni jest stabilna. Potrafią się one utrzymać dzięki wpłatom lokatorów, którzy nie spóźniają się z opłatami.

Z zaległości mogłyby być sfinansowane remonty budynków.

W spółdzielni mieszkaniowej "Przodownik" w Tomaszowie Mazowieckim jest 200 budynków mieszkalnych, w których jest ponad dziewięć tysięcy lokali mieszkalnych. Prezes spółdzielni Jan Nowakowski powiedział, że połowa lokatorów zalega z czynszem. Wraz z kosztami sądowymi suma zaległości w tej spółdzielni przekracza 5,5 miliona złotych.

Jan Nowakowski powiedział, że zdecydowania większość dłużników zwleka z płatnościami od dwóch do trzech miesięcy. Ci lokatorzy nie zagrażają funkcjonowaniu spółdzielni. Największy problem stanowią ludzie, którzy zalegają z czynszami znacznie dłużej. Rekordziści zalegają nawet 40 tysięcy złotych.

d36rkg2

Spółdzielnie często decydują się na ściągnięcie długu drogą sądową. Marcin Ledworowski wiceprezes InfoMonitora uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby wpisywanie lokatorów na listy dłużników. Ta metoda może być bardziej mobilizująca, gdyż znalezienie się w takiej liście może w przyszłości utrudnić życie. Osoba, która znalazła się w spisie dłużników nie otrzyma kredytu lub operator komórkowy nie sprzeda jej telefonu.

W większości spółdzielni średni czas zwłoki lokatorów z płatnościami nie przekracza 3 miesięcy. W co dziesiątej dłużnicy nie płacą należności rok lub dłużej.

d36rkg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36rkg2