Trwa ładowanie...
d26jk99

Lotnisko w Gdańsku będzie mogło obsłużyć 5 mln pasażerów

Dwukrotnie więcej niż do tej pory, czyli do 5 mln pasażerów rocznie, będzie mogło obsłużyć po rozbudowie lotnisko w Gdańsku. W poniedziałek został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowego terminala pasażerskiego w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy.
Share
Lotnisko w Gdańsku będzie mogło obsłużyć 5 mln pasażerów
Źródło: AFP, Fot: Aris Messinis
d26jk99

Plan rozbudowy gdańskiego lotniska, oprócz budowy nowego terminala, przewiduje powstanie m.in. dodatkowej drogi kołowania, stanowiska do odladzania, nowej bazy technicznej i płyty postojowej. Koszt inwestycji szacuje się na prawie 400 mln złotych. Prace mają się zakończyć w pierwszym półroczu 2012 r.

W uroczystości w poniedziałek wzięli udział m.in. Danuta Wałęsowa, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister sportu i turystyki Adam Giersz oraz przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych.

Nowy terminal będzie miał trzy kondygnacje nadziemne oraz jedną podziemną, a z dotychczasowym terminalem będzie połączony łącznikiem na poziomie I piętra.

d26jk99

Prezes portu, Włodzimierz Machczyński poinformował, że po oddaniu do użytku drugiego terminala o powierzchni prawie 40 tys. m2, lotnisko będzie dysponowało dziesięcioma salami odpraw (w dotychczasowym terminalu są cztery) i będzie w stanie obsłużyć w komfortowych warunkach około 5 mln, a w mniej komfortowych nawet 6 mln, pasażerów rocznie.

Terminal buduje konsorcjum, w którym liderem jest Budimex S.A., a partnerem Doraco Sp. z o.o. Koszt budowy wynosi 153 mln zł.

Budowa terminala jest jedną z najważniejszych inwestycji przed Euro 2012 w Gdańsku. Adam Giersz powiedział dziennikarzom, że "ta inwestycja opóźniała decyzję w sprawie rozegrania w Gdańsku meczu ćwierćfinałowego mistrzostw; była tym czerwonym znakiem na mapie przygotowań Gdańska do Euro 2012". Dodał, że teraz po rozpoczęciu budowy terminala, czerwony znak powinien być zlikwidowany, a na jego miejsce powinien się pojawić znak zielony.

- Jeżeli Gdańsk wypełni wszystkie swoje wymogi dotyczące przygotowań do Euro, czyli m.in. rozbuduje lotnisko, to w mieście powinien odbyć się mecz ćwierćfinałowy mistrzostw - zaznaczył.

d26jk99

Kierownik kontraktu, Maciej Zawadzki poinformował dziennikarzy, że podczas trwających od marca prac ziemnych wykonano już wykop i rozpoczęły się roboty fundamentowe. Podkreślił, że prace prowadzone są szybciej niż planowano.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku - Rębiechowie obsłużył w pierwszych czterech miesiącach tego roku ponad 590 tys. pasażerów. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, jest to wzrost o 12 proc. W ub.r. port obsłużył prawie 2 mln pasażerów.

d26jk99

Podziel się opinią

Share
d26jk99
d26jk99