Trwa ładowanie...
d42e408

Lotos czeka na materiały od Talismana, ale nie spodziewa się, by musiał robić odpisy na Yme (opis)

31.01. Warszawa (PAP) - Grupa Lotos liczy, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału otrzyma od Talismana, operatora złoża Yme, materiały, które pozwolą ostatecznie zakończyć...

Share
d42e408

31.01. Warszawa (PAP) - Grupa Lotos liczy, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału otrzyma od Talismana, operatora złoża Yme, materiały, które pozwolą ostatecznie zakończyć test na utratę wartości aktywów związanych z tym projektem, przedstawiciele spółki nie spodziewają się jednak, by konieczne były dalsze odpisy.

"Na dziś nie musimy mówić o kolejnych odpisach. Liczę, że na przełomie I i II kw. Talisman przekaże materiały, które zdefiniują naszą pozycję" - powiedział prezes spółki Paweł Olechnowicz.

"Póki co, nie mamy zamiaru robić odpisów i nie wiem, dlaczego się o tym mówi" - dodał.

d42e408

Z kolei Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu, poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że nie spodziewa się, by Talisman przekazał informacje, które zmieniłyby obecne stanowisko Lotosu.

"Nie spodziewam się, by Talisman powiedział coś, co skłoniłoby nas do zmiany stanowiska. Nie spodziewam się kolejnych odpisów w raporcie rocznym, czekamy jednak na ostateczne potwierdzenie" - powiedział.

Analitycy spodziewali się, że spółka dokona w raporcie za IV kw. 2012 roku odpisów na Yme o wartości ok. 300 mln zł. Lotos poinformował jednak w komunikacie, że nie zakończył jeszcze testu na utratę wartości aktywów związanych z projektem Yme, spółka czeka bowiem na "niezbędne dane konieczne do jego przeprowadzenia". Eksperci rynkowi w komentarzach po wynikach sygnalizowali, że w tej sytuacji być może należałoby spodziewać się odpisów w raporcie rocznym za 2012 rok.

Lotos jest właścicielem 20 proc. udziałów w norweskim złożu Yme. Rozpoczęcie wydobycia, planowane początkowo na 2009 rok, było wielokrotnie przekładane - najpierw ze względu na opóźnienia przy budowie platformy, a następnie w efekcie wykrytych już w Norwegii usterek platformy. Według ostatnich ustaleń mogły one skutkować nawet zawaleniem się platformy przy trudnych warunkach pogodowych.

W raporcie półrocznym za 2012 rok Lotos dokonał odpisu na Yme na poziomie 934,6 mln zł. Wcześniej, w raporcie za czwarty kwartał 2011 roku, spółka dokonała odpisów wartości aktywów w ramach projektu YME oraz koncesji PL455 na kwotę 234 mln zł. (PAP)

morb/ gor/

d42e408

Podziel się opinią

Share
d42e408
d42e408