Luki wzrostowe na giełdach
Wzrostowy scenariusz realizuje się z początkiem nowego tygodnia. Rynki pozytywnie reagują na dobre dane z Chin (trzeci miesiąc z rzędu ekspansji przemysłu) oraz na lepsze od oczekiwań dane PMI ze strefy euro.
01.06.2009 | aktual.: 01.06.2009 11:31
Otwarcie na giełdach europejskich nastąpiło z luką wzrostową, a indeksy ustanawiają nowe maksima trendu. Kontrakty terminowe na indeks S&P500 pokazują, że podobnie otworzą się giełdy amerykańskie - z luką wzrostową powyżej poprzedniego szczytu. Wzrosty na giełdach mogą jeszcze trochę potrwać w krótkim terminie, ale obecna fala jest 3 impulsem wzrostowym (5 falą) od początku marca i niedługo powinna nastąpić silniejsza korekta. Bankructwo GM może wpłynąć negatywnie na dane makroekonomiczne w najbliższych miesiącach, ze względu na rzesze poddostawców uzależnionych od zakupów giganta. Upadłość GM i przejęcie 60% udziałów przez rząd otwiera nowy rozdział w historii koncernu. Zostanie zamkniętych 11 fabryk, a 40 tysięcy ludzi straci pracę (bezpośrednio). W dłuższej perspektywie rząd będzie prawdopodobnie chciał sprzedać udziały w GM. Rynki koncentrują się teraz na pozytywnych aspektach każdego wydarzenia. W tym przypadku pozytywne jest to, że już wszystkie karty leżą na stole, a upadłość pozwoli w dłuższym
terminie koncernowi stanąć na nogi.
Waluty reagują zgodnie z ostatnim schematem: dolar osłabia się do wszystkich głównych walut, w szczególności do walut surowcowych, funt umacnia się, jen jest stabilny, zyskują waluty z rynków wchodzących. Popołudniu w centrum uwagi będą dane ISM dla przemysłu, a wcześniej dane o przychodach i wydatkach Amerykanów.
EURPLN
Ubiegłotygodniowy wzrost kursu EURPLN powyżej 4,50 był w dużym stopniu związany z wygasaniem opcji walutowych. Dzisiaj złoty się umacnia pod wpływem pozytywnych nastrojów na giełdach oraz utrzymującej sie presji na dolara. Dane PMI z Polski okazały bliskie oczekiwaniom i nie wpłynęły istotnie na notowania. Powrót do zakresu po fałszywym wybiciu można interpretować jako sygnał kupna złotego. Zazwyczaj w takich sytuacjach rynek dość szybko testuje dolny przedział zakresu, co dawałoby ruch o 10 groszy z obecnych poziomów (4,435)
EURUSD
Dolar osłabia się kolejny dzień z rzędu pod wpływem pozytywnych nastrojów na giełdach, dobrych danych PMI ze strefy euro. Przejęcie 60% udziałów w GM przez rząd amerykański czyli częściowa nacjonalizacja koncernu również wpływa negatywnie na dolara. Zobowiązania emerytalne koncernu przechodzą faktycznie na barki podatników. Nasz target na EURUSD zrealizował się (1,4180) i sugerujemy redukowanie długich pozycji w euro. Niedługo powinna nastąpić silniejsza korekta spadkowa w kierunku 1,40-1,41. Trend wzrostowy jest jednak bardzo silny więc odradzamy zajmowanie krótkich pozycji.
GBPUSD
Funt wszedł w fazę bardzo dynamicznych wzrostów w relacji do dolara. Głównym czynnikiem działającym pozytwnie na walutę brytyjską jest ogólny sentyment na rynkach. Spore znaczenie mają pozytywne dane z rynku nieruchomości. Ponadto funt umacniał się pod dzisiejsz dane PMI dla przemysłu, które okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Duża dynamika wzrostu GBPUSD wskazuje na spore wykupienie rynku. W najbliższym czasie prawdopodobna będzie korekta w kierunku 1,60.
USDJPY
Jen w dalszym ciągu zyskuje do dolara i jednocześnie zachowuje się relatywnie stabilnie do euro. W relacji do jena zyskują przede wszystkim waluty surowcowe (np. dolar australijski, kanadyjski) oraz funt. Taki schemat powinien się utrzymywać w najbliższym czasie. Waluty surowcowe zyskują najbardziej ze względu na silne wzrosty cen ropy i metali. Wzrost apetytu na ryzyko będzie negatywny dla jena, ale jeszcze baradziej negatywny dla dolara. USDJPY jest obecnie na wsparciu technicznym (94,60)
Wojciech Smoleński
IDMSA.pl