Trwa ładowanie...
d3acaac
irak
31-01-2010 15:05

Łukoil podpisał kontrakt na eksploatację złoża naftowego

Konsorcjum, w którym większość udziałów ma rosyjski koncern naftowy Łukoil, podpisało w niedzielę umowę na eksploatację złoża naftowego Zachodnia Kurna-2 na południu Iraku - poinformował Łukoil w komunikacie.

d3acaac
d3acaac

W skład konsorcjum poza Łukoilem, który ma 56,25 proc. udziałów, wchodzi norweski StatoilHydro (18,75 proc.) i iracka firma North Oil Company (25 proc.). Kontrakt podpisano w Bagdadzie na 20 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych pięć. Konsorcjum zobowiązało się od produkowania 1,8 miliona baryłek ropy dziennie. Zasoby złoża Zachodnia Kurna-2 ocenia się na 12,8 miliarda baryłek.

Łukoil uzyskał prawo eksploatowania tego pola już w 1997 roku, ale kontrakt został unieważniony pięć lat później przez Saddama Husajna.

Złoże znalazło się wśród siedmiu pól naftowych wystawionych w połowie grudnia 2009 roku na przetarg, do którego mogły stanąć zagraniczne koncerny. W sumie od listopada ubiegłego roku Irak podpisał 10 kontraktów na eksploatację 10 złóż naftowych.

Wraz z rozpoczęciem eksploatacji tych złóż Irak powinien w najbliższych latach być w stanie zapewnić sobie dodatkową produkcję ponad 4,7 miliona baryłek surowca dziennie, co uczyni z tego kraju głównego konkurenta Arabii Saudyjskiej. Obecnie Irak produkuje ok. 2 milionów baryłek dziennie.

Irak dysponuje trzecimi zasobami ropy naftowej w świecie, szacowanymi na 115 miliardów baryłek. Wyprzedzają go Arabia Saudyjska i Iran. (PAP)

d3acaac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3acaac