Trwa ładowanie...
doa7rwu

LZMO z portfela LST Capital planuje w '10 debiut na NewConnect

16.06. Warszawa (PAP) - Lubuskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych (LZMO), spółka portfelowa notowanego na rynku głównym GPW funduszu private equity LST Capital, planuje w 2010 roku...

Share
doa7rwu

16.06. Warszawa (PAP) - Lubuskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych (LZMO), spółka portfelowa notowanego na rynku głównym GPW funduszu private equity LST Capital, planuje w 2010 roku zadebiutować na NewConnect - podał LST Capital w komunikacie prasowym.

"Upublicznienie LZMO, jeszcze w tym roku, związane jest z faktem, iż do końca 2010 roku zakończona zostanie realizowana inwestycja w supernowoczesny zakład produkcyjny wkładów ceramicznych do kominów. Właśnie wczoraj LZMO otrzymało z PARP w ramach dotacji z Unii Europejskiej przelew na 1 mln zł tytułem zaliczki na tę inwestycję" - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Janus, prezes LST Capital.

"W najbliższych dniach spodziewamy się jeszcze przelewów na łączną kwotę 6 mln zł. W przypadku wejścia LZMO na rynek NewConnect w 2010 roku poważnie rozważamy emisję akcji w formie subskrypcji prywatnej, w związku z toczącymi się rozmowami z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie nabycia w przetargu nie mniej niż 50 proc. i nie więcej niż 85 proc. akcji w jednym z branżowych podmiotów. Oczekujemy, że do przetargu dojdzie w III kw. 2010 roku" - dodał.

doa7rwu

LST Capital podała również, że LZMO otrzymała też 15-letnią koncesję na eksploatację złoża gliny o objętości ponad 1,5 mln ton, a szacunkowe przychody ze sprzedaży wydobywanej gliny w całym okresie koncesji wyniosą ponad 94 mln zł.

"Uzyskanie tej koncesji sprawia, iż w ciągu dwóch lat LZMO będzie mogło rozpocząć eksploatację złoża gliny ze złoża iłów ceramiki budowlanej do objętości nieco ponad 1,5 mln ton. Oznacza to ok. 876 tys. m sześć. surowca. Całe złoże, będące w posiadaniu LZMO jest ponad dwukrotnie większe, tak więc możliwe jest powiększania zasobów objętych koncesją. W przypadku podjęcia eksploatacji złoża, będzie ono miało bardzo istotne znaczenie dla generowanych przez LZMO wyników finansowych" - powiedział Janus.

"Szacowane przychody ze sprzedaży gliny w ciągu 15 lat eksploatacji powinny wynieść około 100 mln zł, w cenach z roku 2010. Biorąc pod uwagę koszty wydobycia i pozostałe konieczne nakłady inwestycyjne, możliwy do wypracowania zysk przed opodatkowaniem z tego tytułu szacujemy na ponad 40 mln zł, w ciągu 15 lat trwania koncesji" - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Janus, prezes LST Capital.

"Gliny znajdujące się w naszym złożu nadają się doskonale do produkcji dachówek, gdyż w procesie technologicznym produkcji nie ulegają odkształceniom, w związku z czym nie powstają straty z tytułu odchyleń jakościowych. Jak powszechnie wiadomo, dachówka nie może być krzywa, ze względu na konieczność uzyskania szczelności pokrycia dachu" - dodał.

doa7rwu

"LZMO jest już posiadaczem złoża iłów, na które uzyskało już koncesję, tym razem gliny ogniotrwałej żółto wypalającej. Jego eksploatacja rozpocznie się w ramach projektu Sunshine Garden SA. prawdopodobnie w przyszłym roku" - powiedział również.

LST Capital, notowany na głównym rynku GPW fundusz, posiada bezpośrednio i pośrednio 50 proc. udziałów w LZMO i zapowiada, że w przyszłości może rozważyć dalsze zwiększenie zaangażowania w tę spółkę, jako bardzo znaczącą pozycję w portfelu.

Lubuskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych istnieją od lat pięćdziesiątych XX wieku. W 2005 roku, po przekształceniach własnościowych Zakłady wznowiły produkcję wyrobów szamotowych i wyrobów izolacyjnych formowanych oraz rozpoczęły produkcję cegieł. Obecnie w Zakładach twają prace nad uruchomieniem linii produkcyjnej płytek ogrodowych.(PAP)

bas/ ana/

doa7rwu

Podziel się opinią

Share
doa7rwu
doa7rwu