Trwa ładowanie...
d1o336w

MAC: minister Boni na konferencji w Seulu (komunikat)

...

Share
d1o336w

17.10. Warszawa - MAC informuje:

Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni w Seulu bierze udział w konferencji "Seoul Conference on Cyberspace" - forum wymiany informacji i idei, ściągające liderów zmian z całego świata. W Korei obecnych jest wielu wysokiej rangi polityków europejskich.

W czasie wizyty w Korei minister Boni podpisał wraz z koreańskim ministrem bezpieczeństwa i administracji publicznej Yoo Jeong-bokiem memorandum o polsko-koreańskiej współpracy w zakresie e-administracji. Memorandum ma ułatwić wymianę doświadczeń i wiedzy o najlepszych praktykach.

Korea jest światowym liderem w budowie e-administracji. Jej podstawy zbudowała już w latach 1987-96, a rozbudowę kluczowych e-usług publicznych zakończyła w 2007 r. Polska swoją drogę dojścia do zaawansowanych e-usług publicznych przygotowuje w opracowywanym właśnie Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Dlatego tak istotny jest wymiana informacji na tym etapie.

d1o336w

W sprawach cyberprzestrzeni i ochrony danych osobowych minister spotykał się też z europejskimi politykami, w tym z Carlem Bildtem, szefem MSZ Szwecji.

- Bez zrozumienia zasięgu rewolucji cyfrowej nie da się dziś rozmawiać o korzyściach, jakie może nam dać rodząca się share economy, gospodarka dzielenia się - powiedział Michał Boni w czasie pierwszej sesji plenarnej seulskiej konferencji "Vision of Cyberspace".

- Internet tworzy dziś nie tylko podstawy dla nowej gospodarki cyfrowej. Zależy od niego rozwój całej gospodarki i całego świata - a te zmiany dotyczą wszystkich obywateli, każdego z nas - mówił Boni. Przypomniał, że trzeba było 75 lat, by 50 milionów ludzi zaczęło używać telefonów.

Zdaniem ministra Boniego kluczowe dla otwartej i bezpiecznej cyberprzestrzeni są: prywatność, zaufanie, wolność i bezpieczeństwo. Jak podkreślał minister widać wyraźnie, że zrozumienie czym jest prywatność w świecie cyfrowym rośnie równie szybko jak przekonanie, że big data, przetwarzanie ogromnych ilości danych, tworzy dodatkową wartość. Michał Boni podkreślił, że dane osobowe stały się nową walutą napędzającą gospodarkę.

d1o336w

- Możemy się więc różnić z przyczyn kulturowych w rozumieniu znaczenia ochrony prywatności i danych osobowych, ale mimo tych różnic musimy wspólnie działać na rzecz podnoszenia świadomości i wiedzy o tym, że to, co on nas wiadomo w cyberprzestrzeni, ma znaczenie w świecie rzeczywistym - mówił minister.

Jego zdaniem ważne jest też zrozumienie, że lepsza ochrona danych osobowych w internecie oznacza wyższy poziom zaufania obywateli do nowych narzędzi, metod i usług. - Bez zaufania zaś nie da się korzystać z share economy - zauważył Michał Boni i podkreślił, że kluczowa dla rozwoju internetu jest też wolność, dlatego - zdaniem ministra - istotne jest, by rządy na całym świecie to rozumiały.

Minister Boni dodał, że równie ważne jest zrozumienie, że bezpieczeństwa w internecie nie da się zapewnić tradycyjnymi metodami. - Zapory i blokady da się obejść. Trzeba więc skupiać się na istotnych wartościach, których chcemy bronić - mówił minister. Podkreślał wagę edukacji w zakresie właściwych zachowań - np. tylko świadomi rodzice będą w stanie ochronić dzieci przed niepożądanymi treściami w sposób, który jest skuteczny, a nie rodzi obaw przed cenzurą.

- Polska liczy że społeczność światowa reprezentowana w Korei przez przedstawicieli rządów i organizacji będzie w stanie odpowiedzieć na wezwania świata cyfrowego. Najwyższy na to czas - zakończył wystąpienie minister Boni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1o336w

Podziel się opinią

Share
d1o336w
d1o336w