MAC: minister Boni na sesji OECD (komunikat)
...
12.11. Warszawa - MAC informuje:
Dziś, tj. 12 listopada 2013 r., minister Michał Boni bierze udział w sesji Komitetu Zarządzania Publicznego (OECD) w Paryżu. Na sesji przedstawiona zostanie trzecia edycja raportu "Rząd w skrócie, 2013" (Government at a Glance 2013). Jest to jeden z najważniejszych dokumentów analitycznych prezentujący w sposób porównawczy informacje dotyczące zarządzania publicznego.
W swoim wystąpieniu szef MAC odniósł się do kwestii w jaki sposób rząd może skutecznie zarządzać skomplikowanymi zagadnieniami rozwojowymi. Minister Boni powiedział: Obywatel i jego potrzeby są głównym punktem odniesienia w naszych projektach. Wykorzystując narzędzia cyfrowe chcemy zwiększyć ich rolę w procesie podejmowania decyzji, traktować obywatela jako źródło wiedzy i wspólnie wypracowywać rozwiązania, które później realizować ma administracja publiczna. Dodał także: Naszym celem jest zbudowanie otwartego i efektywnego rządu, który będzie opierał się na zaangażowaniu obywateli, przejrzystości w podejmowaniu decyzji oraz interwencji państwa dostosowanej do potrzeb.
Podczas wizyty w OECD Minister Boni spotka się także z przedstawicielami sekretariatu ICCP (Internet, Computer and Communication Policy), w czasie którego omawiane będą aktualne prace organizacji w zakresie informatyzacji administracji publicznej, prywatności i bezpieczeństwa w sieci oraz tożsamości w internecie.
Raport "Rząd w skrócie, 2013" (Government at a Glance 2013) zawiera kilkadziesiąt wskaźników dotyczących krajów członkowskich oraz partnerskich, które zgromadzono w celu ułatwienia organom decyzyjnym i opinii publicznej dokonania analizy i porównania wyników instytucji rządowych.
W publikacji przedstawiono dane obejmujące całe spektrum działań rządowych: informacje dotyczące uzyskanych przychodów, wskaźniki wejściowe dotyczące wydatków publicznych, zatrudnienia i wynagrodzeń. Także dane wyjściowe i wynikowe dotyczące sektora instytucji rządowych jako całości oraz w podziale na poszczególne sektory, takie jak: szkolnictwo, służba zdrowia oraz administracja podatkowa.
Raport zawiera ponadto dane porównawcze w zakresie praktyk zarządzania publicznego, które odnoszą się do przejrzystości i integralności, ładu administracyjno-regulacyjnego, zarządzania zasobami ludzkimi w służbie publicznej oraz świadczenia usług. Wskaźniki takie umożliwiają zrozumienie metod stosowanych w polityce oraz pokazują, które z nich sprawdzają się w praktyce. Służą także informowaniu opinii publicznej o reformach sektora publicznego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/