Trwa ładowanie...
d4glhrp
rząd

MAC: minister M. Boni gościem konf. "Europolis. Inteligentne miasta przyszłości" (komunikat)

...

Share
d4glhrp

10.05. Warszawa - MAC informuje:

W piątek 10 maja 2013 r. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji był gościem specjalnym konferencji "Europolis. Inteligentne miasta przyszłości", odbywającej się w ramach XX Polskich Spotkań Europejskich.

Konferencja Europolis. Inteligentne miasta przyszłości poświęcona jest koncepcji smart cities, czyli współpracy przedstawicieli przemysłu wysokiej technologii, władz miasta i obywateli na rzecz zarządzania wspólną przestrzenią.

"Chciałbym zwrócić uwagę na pięć kluczowych przesłanek niezbędnych dla rozwoju miast inteligentnych"- powiedział podczas swojego wystąpienia minister Boni, wskazując jako pierwszą z nich obecne trendy rozwojowe na świecie, czyli globalizację, urbanizację i cyfryzację.

d4glhrp

Zgodnie z drugą przesłanką należy zredefiniować rolę miasta. "Musimy pamiętać, że w centrum działania współczesnego miasta jest mieszkaniec." - dodał szef MAC. "Trzecia przesłanka budowania szans rozwojowych tych nowoczesnych miast to dostrzeżenie bardzo ważnych zjawisk społecznych, które wpływają na życie miast - prymat dostępu nad posiadaniem i potrzeba dzielenia się."

Kolejną przesłankę można zamknąć określeniem komórkowe miasto. "Mam na myśli takie nawiązanie do przestrzeni miejskiej, w której w perspektywie jednego, dwóch kilometrów dostępne jest wszystko co niezbędne - jak w smartfonie. To także innowacyjne badania, nowe technologie, które mówią o pojęciu dom miejski - city home".

Jako ostatnią przesłankę minister wymienił wielkomiejski styl życia podkreślając, iż jest to bardzo ważny czynnik wspierający rozwój nowoczesnych i inteligentnych miast.

Minister Michał Boni wziął również udział w debacie na temat "Inteligentne miasta przyszłości - jak być jednocześnie smart, sustainable i inclusive (Europa 2020)?, podczas której dyskutowano o tym, jak ma wyglądać funkcjonowanie i rozwój miast z perspektywy władz miejskich, ekspertów ds. planowania. Omówiono także zagadnienia technologiczne: wyzwania transportowe, energetyczne, teleinformatyczne, określenie zakresu działania miasta w kontekście działania przedsiębiorstw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d4glhrp

Podziel się opinią

Share
d4glhrp
d4glhrp