MAC: po pierwszym dniu obrad w Sao Paulo - NETmundial za wielostronnym zarządzaniem internetem

...

24.04.2014 10:21

24.04. Warszawa - MAC informuje:

23 kwietnia w Sao Paulo podczas globalnego spotkania, dotyczącego przyszłości zarządzania Internetem - NetMundial, Global Multistakeholder Meeting on the Future of Internet Governance - w sesji otwarcia głos zabrał minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

- Naszym celem jest otwarty, wolny i niepodzielny Internet. Wielostronny model zarządzania Internetem pozwolił sieci rozwijać się. To forum, na którym spotykają się najbardziej prominentni przedstawiciele państw, firm, społeczeństwa obywatelskiego i naukowców, jest dobrym miejscem do rozmowy o globalnych zasadach zarządzania Internetem - powiedział minister Trzaskowski.

NetMundial zgromadził przedstawicieli państw, firm, społeczeństwa obywatelskiego i naukowców. Delegacji Komisji Europejskiej przewodniczy komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Polskę reprezentuje minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. Spotkanie ma na celu wypracowanie globalnych zasad zarządzania Internetem i mapy drogowej opisującej dalszy rozwój zarządzania globalną siecią.

Gospodyni spotkania, prezydent Brazylii Dilma Rousseff podkreśliła, że model wielostronny jest najlepszą formą zarządzania Internetem. Jej zdaniem powinien on pozostać otwarty, wolny i bezpieczny. Model wielostronny (multistakeholder model) zakłada, iż o sprawach dotyczących Internetu należy decydować w sposób możliwie przejrzysty, w ramach równoprawnej współpracy przedstawicieli rządów, sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji naukowych i technicznych.

W imieniu sekretarza generalnego ONZ model wielostronny poparł także Wu Hongbo. Z kolei Nnenna Nwakanma, przedstawicielka społeczeństwa obywatelskiego z Nigerii, w płomiennym przemówieniu upomniała się o równość, szeroki dostęp do sieci, prawo do prywatności i wolności słowa. Przypomniała też rolę kobiet z okazji Dnia Kobiet w ICT (24 kwietnia). O sukcesach modelu wielostronnego mówili także "ojcowie internetu" - wiceprezes Google'a Vint Cerf i twórca WWW Tim Berners Lee.

Minister Rafał Trzaskowski podczas porannej sesji w Sao Paulo (23 kwietnia) podkreślał, że Polska może się podzielić doświadczeniem we włączaniu różnych podmiotów i grup w rozmowę o sprawach dotyczących sieci. - Państwa, które nie zauważyły, jak ważna jest komunikacja dwustronna, czeka trudna lekcja. My w Polsce odrobiliśmy tą lekcję, dzięki debacie o ACTA - mówił minister opowiadając się w imieniu Polski za wielostronnym modelem decydowania o przyszłości sieci.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes podkreślała, że sposób zarządzania Internetem powinien odzwierciedlać to, że jest on globalnym, wspólnym i publicznym zasobem. Komisarz zaapelowała o konstruktywne obrady: - To może być historyczne spotkanie. Zależy to tylko od tego, czy jesteśmy gotowi do zmian. Najważniejsze z nich, jak przekazanie nadzoru nad funkcją IANA, czy wzmocnienie IGF powinny zakończyć się do końca tego roku. Więcej nas łączy niż dzieli - mówiła.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt poruszył temat inwigilacji w sieci. Jego zdaniem jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy rządzi się jasnymi zasadami takimi jak legalność, czy przejrzystość. Stwierdził jednocześnie, że inwigilacja nie może być używana jako argument za zmianą sposobu zarządzania siecią. Przypomniał, że takie argumenty wykorzystają ci, którym zależy na ograniczaniu wolności. Zdaniem ministra Bildta obecny system zarządzania Internetem nie jest doskonały i musi ewoluować wraz z rozwojem sieci. Podkreślił jednocześnie, że w tym modelu każdy ma głos, ale nikt nie może samodzielnie przejąć kontroli nad Internetem. - Ani jedna firma, ani jeden rząd, ani nikt inny - podkreślał.

Nikojaj Nikiforow, rosyjski minister komunikacji i massmediów także opowiedział się za włączaniem różnych interesariuszy, w tym państw, w zarządzanie siecią oraz za wolnym i niepodzielnym Internetem. Jednocześnie wyraził obawy, że obecnemu modelowi brakuje koordynacji i jasnej definicji ról interesariuszy, a zwłaszcza rządów. Końcowy dokument z Sao Paulo musi - zdaniem Rosji - podkreślać znaczenie rządów w zarządzaniu Internetem i współpracy międzyrządowej.

Spotkanie w Sao Paulo organizowane jest przez rząd Brazylii, CGI i 1net. Organizatorzy zadbali o zrównoważony udział przedstawicieli wszystkich grup: przedstawicieli rządów, sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji naukowych i technicznych.. Delegacji komisji Europejskiej przewodniczy komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Polskę reprezentuje minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. Delegacji Szwecji przewodzi minister Carl Bildt, a szefem delegacji Francuskiej jest minister Axelle Lemaire odpowiedzialna za gospodarkę elektroniczną. Swoich przedstawicieli wysłały również rządy USA, Portugalii, Belgii, Australii, Irlandii, Niemiec, Szwajcarii, Chin, Rosji, Hiszpanii, Austrii, RPA, Turcji, Norwegii, Kanady, Korei Południowej i wielu innych (lista uczestników: http://netmundial.br/blog/2014/04/20/netmundial-announces-list-of-registered-participants/)

Katalizatorem organizacji spotkania było ujawnienie przez Edwarda Snowdena latem 2013 informacji o inwigilacji prowadzonej przez amerykańską agencję wywiadowczą NSA. Informacje ujawnione przez Snowdena uruchomiły proces, który zaczął zmieniać krajobraz podziałów w sprawie tego, jak powinna rozwijać się światowa sieć. W debacie globalnej państwa demokratyczne, a więc również państwa Unii Europejskiej (w tym Polska), popierają tzw. model wielostronny. Z drugiej strony część państw - przede wszystkim niedemokratycznych, ale również rozwijających się - uważa, że to rządy powinny odgrywać wiodącą rolę w zakresie polityk publicznych dotyczących Internetu, marginalizując udział społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorców i organizacji technicznych (ten model nazywany jest modelem międzyrządowym).

Obrady NetMundial 2014 w Sao Paulo, czyli Global Multistakeholder Meeting on the Future of Internet Governance można śledzić 23 i 24 kwietnia na stronie https://www.youtube.com/watch?v=0KemK8YbHrI

Wystąpienia z sesji otwierającej NetMundial (po angielsku) można przeczytać tu: netmundial.br/wp-content/uploads/2014/04/NETMundial-23April2014-Welcome-Remarks-en.pdf

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

Źródło artykułu:PAP
internetmediakomunikat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)