MAC: posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu (komunikat)
...
29.05.2012 | aktual.: 29.05.2012 17:08
29.05. Warszawa - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje:
29 maja br. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Komisja przyjęła 21 projektów rozporządzeń zgłoszonych przez resorty. Jednym z uzgodnionych dokumentów jest projekt rozporządzenia w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części.
W posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wzięli udział m.in. Michał Boni - minister administracji i cyfryzacji, Magdalena Młochowska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Czesława Ostrowska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Piotr Stachańczyk - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Paweł Orłowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Stronę samorządową reprezentowali m.in. Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich, Marek Wójcik i Cezary Gabryjączyk ze Związku Powiatów Polskich, Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich RP.
Minister Michał Boni, witając zebranych, odniósł się do szerokich konsultacji samorządowych, które prowadzi Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Minister powiedział m.in., że do końca maja resort oczekuje na uwagi, dotyczące pytań zawartych w ankiecie, a dotyczących trzech ważnych dla samorządów terytorialnych kwestii. "Oczekujemy, że ten +woreczek+ Państwa uwag będziemy mogli zanalizować na kolejnym posiedzeniu Komisji w czerwcu" - podkreślił minister Boni.
W trakcie posiedzenia Paweł Ostrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przedstawił stan prac, przebieg dyskusji w Unii Europejskiej oraz przygotowania naszego kraju dla polityki spójności na lata 2014-2020. Poinformował m.in., że w kwietniu br. odbyło się spotkanie Rady do Spraw Ogólnych (GAC). Ministrowie ds. europejskich dyskutowali na temat Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020, pakietu legislacyjnego dla polityki spójności 2014-2020.
Dyskusja przebiegała w 6 blokach negocjacyjnych: programowanie strategiczne, warunkowość ex-ante, zarządzanie i kontrola, monitoring i ewaluacja, kwalifikowalność, duże projekty. Minister Ostrowski zaprezentował elementy programowania polityki spójności w Polsce. Omówił przygotowanie zasad funkcjonowania dokumentów programowych systemu wdrażania polityki spójności, działania Międzyresortowego Zespołu ds. Programowania i Wdrażania Funduszy Strukturalnych i Fundusz Spójności Unii Europejskiej (pierwsze posiedzenie plenarne zespołu dobyło się 13 kwietnia br.) oraz prace zespołu w MRR.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła 21 projektów zgłoszonych przez poszczególne resorty. Jednym z nich jest rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Opracowany wykaz zawiera ok. 104 tys. nazw. Wszystkie nazwy zostały ułożone według kolejności alfabetycznej.
W przypadku nazw jednobrzmiących o pierwszeństwie decydowała alfabetyczna kolejność województwa, a następnie odpowiednio - kolejność powiatu, gminy. W przypadku występowania jednakowych nazw miejscowości na terenie jednej gminy, nazwy ułożone są według kolejności alfabetycznej rodzaju miejscowości. Jeżeli są to części wsi o kolejności decydowała nazwa miejscowości, do której została przyporządkowana miejscowość. Analogiczna sytuacja dotyczy kolonii oraz przysiółków.
Obok każdej nazwy miejscowości podane jest określenie rodzajowe miejscowości. Dla każdej nazwy miejscowości i części miejscowości podano przynależność do gminy, powiatu i województwa. Ponadto podano siedmiocyfrowy identyfikator miejscowości z krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego "TERYT". Dla wszystkich miejscowości podana jest nazwa w mianowniku oraz zakończenie dopełniacza. W przypadku nazw miast i wsi podawany jest przymiotnik.
Aprobatę Komisji uzyskały również m.in.:
- projekt rozporządzenia ministra środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
- projekt rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach;
- projekt rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki;
- projekt rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie wykazu gmin, którym przysługuje część rekompensująca subwencji ogólnej za rok 2011;
- projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej zmieniający rozporządzenie w sprawie ramowego programu szkolenia kandydatów na egzaminatorów, sposobu prowadzenia ewidencji egzaminatorów oraz trybu wpisywania i skreślania egzaminatorów z ewidencji;
- projekt rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy;
- projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniobiorców list oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego;
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej sołectwu Latoszyn i sołectwu Podgrodzie położonym na obszarze gminy Dębica (Ministerstwo Zdrowia)
;
- projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych (Ministerstwo Obrony Narodowej);
- projekt rozporządzenia ministrów spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości w sprawie warunków poruszania się po drogach pojazdów nienormatywnych policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Celnej oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/