MAC przedstawiło zieloną księgę dot. reformy obszarów metropolitalnych

Zieloną księgę dotyczącą reformy obszarów metropolitalnych przedstawiło w czwartek w Poznaniu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Podsumowuje ona dotychczasową debatę na temat metropolii. Z kolei samorządowcy chcą uchwalenia ustawy metropolitalnej.

MAC przedstawiło zieloną księgę dot. reformy obszarów metropolitalnych
WP.pl/Konrad Żelazowski

19.04.2012 15:50

- Jest to dokument, który podsumowuje dotychczasową debatę toczoną na temat obszarów metropolitalnych. Stawiamy w nim 17 pytań, na które chcielibyśmy, aby do końca maja odpowiedzieli samorządowcy czy też eksperci - powiedziała w czwartek w Poznaniu podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Wilamowska.

Zielona księga ma formę interaktywnego formularza zamieszczonego na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Samorządowcy, eksperci, przedstawiciele organizacji samorządowych mogą zapoznać się z krótkim wprowadzeniem do każdego z ośmiu proponowanych tematów i później odpowiedzieć na postawione w formularzu pytanie.

Osiem tematów to m.in. pytanie o zasady, na jakich powinny funkcjonować metropolie np. czy na zasadzie wolnej woli współpracy, czy być może po powołaniu powiatu metropolitalnego, czy też pytanie o to, jakie problemy powinna rozwiązywać metropolia - społeczne, czy tylko transportowe. Opinie będą zbierane do końca maja 2012 roku.

- Po zakończeniu zbierania opinii ministerstwo przygotuje białą księgę, która będzie zawierała już konkretne rozwiązania prawne, które pozwolą lepiej funkcjonować samorządom w obszarach metropolitalnych - zapowiedziała Wilamowska.

Według prezesa Unii Metropolii Polskich, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wszystkie duże miasta w Polsce są za uchwaleniem ustawy metropolitalnej.

- Nie wszyscy to demonstrują, ale jest wola uchwalenia takiej ustawy wśród gospodarzy największych polskich miast - powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami Adamowicz.

Prezes Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny uważa, że bez względu na ostateczne rozstrzygnięcia każde ułatwienie dla funkcjonowania metropolii będzie lepsze niż żadne.

- Jeżeli nie uda się wprowadzić metropolii z silnymi kompetencjami, to niech będzie miękka (ustawa metropolitalna - PAP) na zasadzie konsensusu. Każde rozwiązanie będzie lepsze niż to, co jest obecnie - powiedział dziennikarzom Grobelny.

Wilamowska, Adamowicz i Grobelny uczestniczyli w Poznaniu w konferencji Naukowo-Samorządowej "Polskie Metropolie - Dokonania i Kierunki Rozwoju".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)