MAC: udział ministra Boniego w konferencji TechCamp (komunikat)

...

08.10. Warszawa - MAC informuje:

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, 8 października wziął udział w Konferencji TechCamp, która miała miejsce w Warszawie w Centrum Olimpijskim i poświęcona była nowoczesnym technologiom informacyjno-komunikacyjnym.

MAC aktywnie wspiera wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi do dialogu, ale oprócz narzędzi konieczne jest też przestrzeganie zasad uzgodnionych przez administrację i stronę społeczną. MAC jako pierwszy w administracji wdrożył Siedem Zasad Konsultacji. Te siedem zasad to dobra wiara, powszechność, przejrzystość, responsywność, koordynacja, przewidywalność i poszanowanie interesu ogólnego. Jest to część Kodeksu Konsultacji, opracowanego przez ekspertów społecznych i przedstawicieli administracji, który prostym językiem opisuje najważniejsze reguły konsultacji i praktyczne wskazówki do ich stosowania. W uzgodnieniu z MG, RCL i KPRM, MAC włączyło te zasady do rządowego programu "Lepsze Regulacje 2015".

Przykładem współpracy i wykorzystania konsultacji były prace nad projektem nowej ustawy o zbiórkach publicznych przygotowanym przez MAC. Dzięki konsultacjom resort stworzył ramy prawne, które ułatwią rozwój dobroczynności w Polsce.

Administracja coraz bardziej otwiera się na obywateli, wszystkie projekty MAC są dostępne na stronie internetowej. MAC korzysta także z platformy MamZdanie - do tej pory resort opublikował tam ponad 20 projektów. Nadal jednak dużym wyzwaniem jest niskie zainteresowanie konsultacjami online.

Jak wynika z badania MAC "E-administracja w oczach internautów" 62 proc. internautów uważa, że udział w konsultacjach online jest dla nich ważny lub bardzo ważny. Jednocześnie waga jaką przywiązują do konsultacji zależy jednak od wieku pytanej osoby. Internauci są aktywnymi uczestnikami tzw. e-demokracji, jednak ich udział, jak i ogółu obywateli, sprowadza się przede wszystkim do odbioru treści, a więc aspektu informacyjnego, natomiast aktywność obywateli w wymiarze deliberatywnym lub partycypacyjnym jest mała.

Badania pokazały, że osoby starsze są zainteresowane udziałem w e-demokracji, ale mogą nie mieć wystarczających umiejętności cyfrowych, by korzystać z nowoczesnych narzędzi lub o nich po prostu nie wiedzą. Z kolei tzw. cyfrowi tubylcy w Polsce posiadają wysokie kompetencje cyfrowe, powyżej średniej unijnej, ale brakuje im postaw prodemokratycznych. Dlatego działania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) związane z cyfrową aktywizacją społeczeństwa będą służyły podnoszeniu kompetencji cyfrowych wykluczonych (np. 50+, mieszkańcy wsi, niepełnosprawni), jak również podnoszeniu średnich i wysokich kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Aby zwiększyć zaangażowanie obywateli w proces rządzenia i otwartość administracji MAC będzie prowadziło działania, które:

- szerzą wiedzę o konsultacjach - kampania informacyjna w administracji i dla obywateli o 7 zasadach i nowych narzędziach,

- podnoszą poziom kompetencji cyfrowych społeczeństwa - działania w POPC skierowane w szczególności do osób starszych,

- promują postawy prodemokratyczne - młodzi mają umiejętności cyfrowe, ale nie są zainteresowani udziałem w procesach demokratycznych.

TechCamp to program Departamentu Stanu USA obejmujący organizowane w różnych krajach świata konferencje na temat praktycznego wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w budowaniu demokracji i wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego.

Polska edycja konferencji, poświęcona komunikacji w organizacjach pozarządowych za pomocą nowych technologii, odbywa się w warszawskim Centrum Olimpijskim z udziałem amerykańskich i krajowych ekspertów oraz przedstawicieli kilkudziesięciu lokalnych organizacji pozarządowych. W Polsce TechCamp organizowany jest w ramach realizowanego przez FRSI programu PAFW "Nowe Technologie Lokalnie" na rzecz podnoszenia wiedzy i umiejętności przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie praktycznego wykorzystania ICT.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)