MAC: wideokonferencja z wojewodami ws. akcji ratunkowej (komunikat)
...
06.03. Warszawa - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje:
6 marca br. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz Włodzimierz Karpiński, sekretarz stanu w MAC, wzięli udział w wideokonferencji z wojewodami. Tematem spotkania była tragiczna, sobotnia katastrofa kolejowa oraz ocena mechanizmu zarządzania kryzysowego, który sprawnie zadziałał na terenie Śląska.
Minister Boni w imieniu swoim oraz Rady Ministrów przekazał wojewodzie śląskiemu Zygmuntowi Łukaszczykowi podziękowania za trudną, dramatyczną, ale sprawnie przeprowadzoną akcję ratunkową. Podkreślił, że wszystkie wnioski, spostrzeżenia i uwagi z akcji posłużą do podniesienia sprawności działania na terenie całego kraju.
Wojewoda śląski przyjmując podziękowania, podkreślił, że należą się one również wszystkim, którzy ofiarnie działali na miejscu tragedii, tj. wszystkim służbom oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości.
Przedstawiając przebieg wydarzeń, wojewoda podkreślił, że w 2010 roku na Śląsku opracowano podręcznik dla koordynatora działań kryzysowych wszystkich służb. Czerpano przy tym ze wzorów amerykańskich. W podręczniku są praktyczne i jasne wskazówki, jak skoordynować działania ratownicze, w tym m.in., jak powinno być zorganizowane miejsce akcji. Podręcznik otrzymały m.in. centra zarządzania kryzysowego, starostowie oraz koordynatorzy zarządzania kryzysowego z terenu województwa śląskiego.
Wojewoda zaznaczył, że natychmiast po otrzymaniu informacji o katastrofie uruchomiono stosowne procedury. Odpowiednie służby zostały poinformowane o tragicznym zdarzeniu. W pierwszej kolejności rozdysponowano zastępy Straży Pożarnej i Ratownictwa Medycznego. Każdy wiedział, co ma robić. Wszystkie służby realizowały swoje działania. Nie było zatoru medycznego, na bieżąco ustalono ilość osób przewożonych do szpitali.
Wzmocniono służby dyżurne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Uruchomiono dwie infolinie w Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Sprowadzono ruchome stanowisko dowodzenia z pełnym wyposażeniem. Poinformowano o zdarzeniu prokuratorów, którzy zaraz przybyli na miejsce wypadku.
Nawiązano kontakt z konsulatami państw, których obywatele byli ofiarami wypadku. Straż Pożarna zorganizowała sztab działania (w tym m.in. namiot ogrzewany i namiot do rozmów z psychologiem)
. Sprowadzono psy do poszukiwania ciał i osób. Każdy uczestnik sztabu akcji był wyposażony w koszulki identyfikujące. Prowadząc działania w ciągu dnia, zamknięto przestrzeń powietrzną. Na bieżąco współpracowano z mediami. Wojewoda Łukaszczyk zauważył, że w takich tragicznych sytuacjach niezwykle ważna jest pomoc psychologów kryzysowych.
Zygmunt Łukaszczyk podkreślił także, że na sprawny przebieg akcji miały wpływ konsekwentnie stosowane procedury (podręcznik). Prowadzone na terenie województwa szkolenia wszystkich służb (średnio dwa razy w roku). Regularne ćwiczenia służb, w tym m.in. symulacje zdarzeń, a także doświadczenia z innych tragicznych wypadków, zwłaszcza katastrof w kopalniach.
Minister Boni podsumowując spotkanie, zwrócił uwagę, na potrzebę wykorzystania wszystkich doświadczeń z przeprowadzonej akcji ratunkowej oraz wskazanie tych elementów, dla których potrzebne są jeszcze ścieżki działania. Podkreślił znaczenie systematycznych szkoleń służb, ćwiczeń w stosowaniu procedur (m.in. z wykorzystaniem podręcznika opracowanego na Śląsku). Zaznaczył, jak ważne było właściwe skoordynowanie działań wszystkich służb.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ sewa/