MAC ws. Koalicji przeciw mowie nienawiści w Internecie (komunikat)

...

23.10.2013 | aktual.: 23.10.2013 17:39

23.10. Warszawa - MAC informuje:

Minister Michał Boni wziął udział w spotkaniu inicjującym prace nad stworzeniem polskiej Koalicji przeciw mowie nienawiści w Internecie w ramach kampanii Rady Europy "No hate speech movement". Spotkanie, w którym udział zadeklarowało ponad 30 instytucji, organizacji i grup z całej Polski odbyło się 23 października w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wśród organizacji, które zapowiedziały obecność na spotkaniu znalazły się m. in.: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Otwarta Rzeczpospolita Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, Fundacja Dzieci Niczyje, Humanity in Action Polska, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Fundacja Wolontariat Równości, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Fundacja "Ocalenie", Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Bezpieczniejwsieci.org, Fundacja Klamra.

Stworzenie Koalicji jest ważnym elementem Kampanii "Bez nienawiści" - polskiej części Kampanii Rady Europy "No Hate Speech Movement". Działania związane z kampanią, odbywające się na terenie Polski, są inicjowane przez Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis". Organizacje, które wzięły udział w spotkaniu zgodziły się, że koalicja powinna być otwartym ruchem, do którego mogłoby się przyłączyć jak najwięcej podmiotów i osób, po to aby dzielić się sposobami działań przeciwko mowie nienawiści w Internecie.

Michał Boni podziękował za inicjatywę. Jak podkreślił to bardzo ważne, że Polska grupa organizacji bierze udział w tym europejskim przedsięwzięciu. - Siła tego przedsięwzięcia w przyszłości będzie rodziła się z tego, że podobne koalicje, grupy będą powstawały w całej Europie i wymieniały się doświadczeniami - mówił minister i dodał, że z uwagi na charakter Internetu, który nie zna granic, jest to kwestia kluczowa.

Minister zwracał uwagę, że Internet jest narzędziem wolności, jednak jednocześnie stał się źródłem nowych zagrożeń. Jak tłumaczył, pozwala on na szerokie oddziaływanie, upowszechnia, zwielokrotnia słowa, które się tam pojawiają, ale zarazem wykorzystuje anonimowość. - Pojawia się wolność bez odpowiedzialności - mówił minister Boni. Podkreślał, że bardzo ważne jest przerwanie muru obojętności, kiedy mowy nienawiści jest tak dużo, że powstaje odruch bezradności i obojętności. - Dlatego uważam, że ta kampania jest niezwykle istotna, bo przerywa tą zmowę milczenia - stwierdził Michał Boni.

Zdaniem ministra praca, którą właśnie inicjują organizacje w ramach kampanii "No hate speech movement" może doprowadzić do powstania wzorców i modeli zachowania wobec mowy nienawiści w sieci. Jednocześnie inicjatywa ta tworzy podstawy do szerokiej koalicji, do której można w przyszłości zaprosić organizacje obywatelskie, liderów samorządowych, przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, a także przedstawicieli kościołów.

Jednocześnie Michał Boni podkreślił wagę kształtowania postaw obywatelskich, wobec mowy nienawiści w Internecie. - Nigdy nie miejcie przekonania, że wystąpienie pojedynczego człowieka, który powie, że coś jest złe nie ma znaczenia. Wręcz przeciwnie, to ma znaczenie - tłumaczył minister. - Podejmując te działania nigdy nie straćcie pasji - mówił do przedstawicieli organizacji, które inicjują polską Koalicję przeciw mowie nienawiści w Internecie.

Kampania "No hate speech movement" została zainicjowana przez młodych ludzi i wsparta przez Radę Europy. Kampania wchodzi w skład projektu pn. "Młodzież walcząca z mową nienawiści w sieci" (Young People Combating Hate Speech Online). Ma zarówno swój wymiar ogólnoeuropejski, krajowy i lokalny.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
boniinternetrada europy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)